Vereanalüüs. 19.11.20 / Peavalu

Külastaja küsib:

Tere,

Sooviks analüüside suhtes nõu saada. Tegin kliinilise vereanalüüsi :
Hemoglobiin 131 g/l
Hematokrid 39.5 %
Erütrotsüüdid 3.94 E12/L
MCV 100.3 fl
MCH 33.2 pg
MCHC 332 g/l
Leukotsüüdid 7.8 E9/L
RDW 12.0 %
Trombotsüüdid
210 E9/L
Trombokrit
0.23 %
MPV
11.1 fl
PDW
13.6 fl
Neutrofiilide arv
4.67 E9/L
Eosinofiilide arv
0.14 E9/L
Basofiilide arv
0.05 E9/L
Monotsüütide arv
0.48 E9/L
Lümfotsüütide arv
2.49 E9/L
Erütrotsüütide settekiirus
2 mm/h
Alaniini aminotransferaas
11 U/l
Aspartaadi aminotransferaas
13 U/l
Folaat
24.19 nmol/l
TSH 0,9345mU/L
TPO IgG 3,0
Vit B12 289pmol/L
Minu küsimus on, et millest on tingitud erütrotsüütide nn langus, MCV ja MCH tõus?
MCV ja MCH tõus on vahelduva eduga kõikunud aastast 2009
(MCV 98,6-100,3) (MCH 32,5-36,1). RBC hakkas kõikuma 2019 a (3,72-3,96).
7 aastat tagasi eemaldati tonsillid ja selle aasta detsembris eemaldatakse emakas seoses 8x6,6cm müoomi tõttu. Kas olemasolev müoom võib neid verenäite mõjutada?
Lugesin, et MCV, MCH näidud võivad kõrgeneda kõige muu juures paha-ja healoomuliste kasvajate korra.
Saan aru et minu analüüsi tulemused on piiripealsed, kuid soov oleks teada millest need võivad olla tingitud ja kas ma saan ise midagi nende parandamiseks teha? (Jah ma tean, et suitsetamiset pean loobuma, samuti vähendama kohvi tarbimist)
Endast niipalju, et ei ole väga aktiivne liikumises, kaalun 63kg, pikkus 160cm, toitumist jälgin, kuid piiranguid otseselt ei sea. Olen suitsetaja, suur kohvi tarbija, alkoholi ei tarbi.
Jään vastust ootama
Lugupidamisega

Arst vastas:

Vanda Kristjan

dr Vanda Kristjan

Perearst

Tere! Küsimus puudutab erütrotsüütide normist veidi madalamat väärtust, mis viitab aneemiale ja MCV, MCH, mis on erütrotsüütide indeksid ja näitavad millist tüüpi aneemia on.
Teie küsimuses on ka vastus olemas. Müoom on healoomuline muutus, mis võib tingida aneemia. MCV näidu tõus võib viidata B12 või foolhappe defitsiidile, kuid siis tavaliselt on MCH normis. B12 imendumine võib väheneda kui on mao limaskesta põletik ja ka suitsetamine takistab B12 omastamist.
Ma siiski arvan, et operatsiooni järgselt võivad analüüsides piiripealsed muutused laheneda. Pärast operatsiooni võiks analüüse korrata mõne aja möödudes, see annaks ka vastused.
Head soovides, Vanda Kristjan