Kobarpeavalu? 12.06.18 / Peavalu

Külastaja küsib:

Millised ravimid või ravimeetodid aitavad kobarpeavalu puhul, kas ravimid on erinevad migreeni ravimitest?
Alates 2011 algasid peavalud regulaarselt korra kuus seoses menstruatsiooniga, edasi valud tihenesid. Aastal 2015 sügisel tekkis silmade punetus koos silmade valguskartlikkuse ja valulikkusega ning see koos peavaluga. Valu algas, nagu ka migreeni puhul, ühepoolselt, peamiselt parema silma piirkonnast. Lokaliseerus otsmikul, ühel oimukohal. Silm sõna otseses mõttes valutas. Samal ajal on silmad limased, nina ühepoolselt ka limane. Peamiselt algas siis valu magades, ärgates pea juba valutas. Valu võis kesta päevi - kolm päeva ühel pool, siis sama palju teisel poolel. Samal ajal ka iiveldus. Kuna silmadega probleem olen käinud korduvalt silmaarstide juures, kes on tõdenud, et silmad on terved. Viimane silmaarst kahtlustas mingit ainevahetushäiret, muidu terved. Vahepeal on olnud perioode ilma peavaluta. Päeviku pidamisest ei tule midagi välja - kui pole ägedaid valusid, on perioode, kus nagu valu "jääks peale" või on silmade valgustundlikkus, valulikkus.
2017 kevadel algasid uuesti valud, käisin ka kaks korda EMO-s, kuid abi ei saanud. Viimane kord öeldi otse, et aidata ei saa. Diagnoosiks migreeni staatus. Kuulasin peavalu saadet Terviseraadios, ja tekkis kahtlus, et mul on hoopis kobarpeavalu tüüp või mingi kombinatsioon. Nüüd kevadel, suve hakul olen jälle valudega kimpus. Alates 2017-nda kevadest ei saa muidu valu leevendatud, kui oksenduse esile kutsumisega ja seda korduvalt. Peavalu ja iivelduse vaev on väljakannatamatu, viimati kestis 2 päeva. Tunnen, et need haigusperioodid kahjustavad mälu ja enesetunne peale haigust pole kiita. Vajan aega taastumiseks. Kuna valud tekivad ettearvamatult, puudun ka töölt päris tihti ja isiklikus elus mingeid plaane ei julgegi teha. Valu ajal olen siis 2-3pv tegevusvõimetu, need päevad on mu elust nö kadunud. Nüüd oleks vaja minna paariks nädalaks reisile, ilmselt tasuks kasutada siiski NSAID-e, varem need ju aitasid? Juhul, kui iiveldus laseb tabletti võtta... Olen gastroenteroloogil käinud, et selgitada maksa olukord, et saaks võtta migreeni ravimeid, kuid maksapunktsiooni päeval tabas mind taas peavalu. Ühesõnaga - ma ei tea, mis peavalu tüüp mul on, millised ravimid oleks õiged ning kuidas elada ja käia tööl sellise haigusega? Välismaa saitidelt olen vaadanud, et esmased ravimid ei ole alati nii kanged nagu topiramaat... Nüüd olen siis lihtsalt ilma ravimiteta kannatanud, olen proovinud ka dieediga, kuid tundub, et elustiiliga väga palju aidata ei saa. Ehk Teil on kogemust selliste peavaludega?

Arst vastas:

Mark Braschinsky

dr Mark Braschinsky

Neuroloog

Tere,
kirjelduse alusel siiski ei ole tegemist kobarpeavalu, vaid ikkagi migreeniga. Migreeni hooravis on kõige efektiivsemad triptaanid, kusjuures paratsetamoolil on kogune enam risk maksa kahjustusele, kui triptaanidel. Üks kiirema toimega triptaan on Risatriptaan (suus lahustuv), mida võite paluda perearstil kirjutada reisile kaasa. Kuna oksendamine ka kaasub, siis koheselt võtta koos Metoclopramiidi tabletiga. Jälgige, et valuvaigistite tarvitamise sagedus ei ületaks 10 päeva kuus! Selleks on kasulik pidada peavalu päevikut. Kui hoogusid on enam, kui 2 korda kuus, siis on näidustatud profülaktiline ravi, mida enne reisi siiski ei alustaks, vaid soovitaks 3 järgneva kuu jooksul pidada korralikult peavalupävikut (kust selgub migreenihoogude täpne sagedus) ja siis sellega pöörduda arstile, kes valib Teile kõige sobivamat profülaktilist ravi.
Lugupidamisega
M .Braschinsky