Pidev peavalu 11.05.16 / Peavalu

Külastaja küsib:

Tere,

Mul on jätkuv mure peavaludega. Peavalud algasid mul juba keskkoolieas, s.o umbes 6 aastat tagasi. Siiani pole lahendust leidnud. Olen pöördunud murega enda eelmise perearsti poole, kes ei osanud midagi öelda ja ütles, et võtaks valu vastu lihtsalt tablette. Omaalgatusel sai käidud ka ITK-s neuroloogi vastuvõtul, kes määras diagnoosiks mulle pingetüüpi peavalud, kuigi ma ise sellega siiski ei nõustuks. Neuroloog lasi teha mulle MRT, mis oli puhas. Samuti on ka vereanalüüsid korras, hemoglobiin on võib olla natuke madalam, kui peaks. Neuroloog määras mulle raviks antridepressandid Dulsevia (alustasin 30mg, seejärel 60mg iga hommik) ja Propa-Ratiopharm (võtsin iga õhtu ja hommik 40mg). Hetkel olen arsti määratlusel nende ravimite võtmise lõpetanud, kokku sai võetud 12 kuud. Perioodil, kui ma neid ravimeid võtsin, peavalud tegelikult ei lakanud. Hetkel tundub, et antidepressantide võtmine on kogu närvikava pea peale pööranud. Olen muutunud väga emotsionaalseks.
Nüüdseks on neuroloogi viimases käigust möödas 5 kuud. Ehk ta väitis, et enam ei ole mul vaja tulla ning olen nüüd "terve". Samas peavalud on mul hetkel igapäevaselt, üle pea, suures osas taga kukla osas mõlemal pool. Migreeni arst ei kahtlustanud, sest puudub oksenamine. Kuid mõni päev ajaks nagu peavalu samas iiveldama küll. Iga päev võtan valu vastu vähemalt 2x500mg paratsetamooli korraga, mis mõnikord aitab valu vastu, kuid mõnikord mitte. Mõni päev tuleb lisaks veelkord tundide möödudes sama annus võtta. Uuest aastast alustasin kontoritööga, hommikust õhtuni, kui õhtul lõpetan, siis on soov ainult koju magama minna, et saada valule leevendust. Igapäevaselt on pidev väsimus, peale tööd magan õhtuni, korra ärkan, lähen uuesti magama ja hommikul ärkan väsimusega.
Lisaks peavaludele on uuest aastast hakanud ka suures koguses juukseid välja langema iga juuste pesukorra jooksul, samuti juukseid kammides. Samuti on nüüdseks lisandunud põlvede, säärelihaste ja reite valu, mis väga sügavalt häirib elu. Viimase poole aasta jooksul on kaal märgatavalt tõusnud, lisandunud on 10kg. Endast veel nii palju, et lapsena oli mul 2 healoomulist kasvajat, mis eemaldati imikuna. Lisaks lasin teha endale 2 aastat tagasi silmaoperatsiooni, lootuses, et valu põhjuseks võivad olla silmad, kuid peavalusid operatsioon ära ei võtnud. Lisaks käin korrapäraselt massaažis, et kaelapingeid leevendada. Hetkel lõpetan ülikooli, kuid samas kooliga ja lõputööga olen hästi suutnud aega planeerida, et lisapingeid selles osa ei ole.
Enam tõesti ei tea, mida teha peavaludest vabanemiseks, kuid nii metsikus koguses valuvaigistide võtmine ei ole ka lahendus.

Oskate te öelda, kuhu peaksid pöörduma abi saamiseks? Kas neuroloogi vastuvõtule on võimalik saada kusagil ka lühema järjekorraga, kui 7 kuud? Milliseid uuringuid võiks veel teha, et laiemalt pilti saada?

Arst vastas:

Liis Sabre

dr Liis Sabre

Neuroloog

Tere!
Mõistan, et tegemist on elu oluliselt häiriva probleemiga! Teie kirjelduse järgi ei saa ma ka praegu täpselt öeda, kas siin on ka migreeni iseloomu, sest ma arvan, et Teil on tekkinud ka ravimite liigtarvitamisest tingitud peavalu! Jutt käib paratsetamoolist, mida Te nüüd igapäevaselt võtate.
Minu esimene soovitus on, et hakkate pidama peavalupäevaikut (kui Te seda juba ei teinud, sel juhul jätkate), märgite sinna ka valuvaigistid, mida tarvitate. Valuvaigistite hulka peab hakkama piirama - tean, et nende päevapealt ärajätmine pole võimalik, kuid esialgu liiguks sinna, et üritate saada paratsetamooli võtmise alla 15 päevale kuus. Lisauuringuid pole kindlasti vaja, kuid vaja on nõustamist ja tegelemist. Samuti soovitan regulaarset füüsilist koormust.
Peavaluga tegelevaid neurolooge meil Eestis õnneks on. Tartu poolt pealt oskan soovitada Tartu Ülikooli Kliinikumi peavalu kliinikut. Ka Tallinnas on ITKs ja PERHis peavalu spetsialistid. Seega vastavalt oma elukohale ja võimalusele broneerige aeg ära. Ja ma olen täiesti kindel, et Teie murele saab leevendust.
Valuvabadust soovides,
Liis Sabre