Peavalu 12.04.16 / Peavalu

Külastaja küsib:

Tere!

Olen 22-aastane neiu, keda on 2015. aasta juunist kiusanud peavalud. Peavalud algasid ligikaudu kuu pärast antibeebipillide võtma hakkamist. Vahetasin seetõttu korduvalt pille, ent kuivõrd tugevate pulseerivate peavalude kõrval tekkis ka valgus- ja müratundlikkus ning meeleoluhäired, lõpetasin oktoobris pillide võtmise. Enesetunne läks mõne aja pärast veidi paremaks, ent peavalud tagasi. Sealjuures on valu iseloom tekkimistest alates varieerunud: esmaste beebipillide võtmise ajal tundsin end väga hästi pillide vaba nädala lõpus. Siis, kui pille enam ei võtnud, muutus valu pidevamaks, enam ei olnud valgus- ega mürakartlikkust, ent n-ö undav ja pulseeriv ning kohati väga tugev valu segas igapäevaseid tegemisi ning keskendumist. Otsisin abi ka neuroloogilt ja perearstilt. Olen nüüd kolm korda neuroloogi juures käinud, jaanuaris tehtud ka MRT (kõik korras), ent neuroloog ei oska kindlalt määrata ei valutüüpi ega põhjust, ent kaldub pingepeavalu poole. Esialgu kirjutas neuroloog valuvaigistina ketoprofeeni, mida ma ei saanud võtta, kuna enesetunne läks sellest väga kehvaks, hiljem indometatsiini, mis kõrvaldab tugevama valu juhtudel, kui võtan valuvaigistit kohe, kui tunnen valu tulema hakkavat. Samas ei aita indometatsiin ka alati ning valu impulss on pidev. Novembris käisin ligikaugu nädala kestnud tugeva valu tõttu ka EMO-s, kus ei osatud ka midagi öelda. EKG oli korras.
Perearst kontrollis ka kilpnääret sügisel – korras.
Märtsis proovisin uuesti antibeebipille – nii östrogeeni kui östrogeenita – pille võtta, ent halvenenud enesetunde tõttu lõpetasin.

Kuivõrd valu on olnud nii kurnav, võtsin detsembris-jaanuaris perearsti soovitusel ka looduslikku rahustit Datif, mis aitas enesetunde paranemisele ning apaatsuse kadumisele kaasa.

Kuna valu on sageli tugevam pärast söömist, käisin hambaarsti soovitusel ka hambakirurgil, kes kirjutas prooviks mulle nädalase Arcoxia kuuri – valu on endine.

Seega ei oska ma enam midagi teha, mistõttu kirjeldan abi saamiseks praegust olukorda.

Peavalu on igapäevane ja pulseeriv. Tugevama valu ajal tekivad külmavärinad - nagu sipelgad jookseksid üle kere. Kord-kaks nädalas ilmneb külmavärinate ajal ka parema käe külmaks minemine – vasak käsi on sealjuures normaalse temperatuuriga.

Juba paar kuud tunnen suulaes valulikku n-ö soont, millele keelega vajutades valu otsmikusse ja kuklasse kiirgub. Valu on nii kuklas, otsmikul, oimukohtades kui ka kusagil seespool. Kuna harrastan jooksmist, ei tunne valu jooksmise ajal, küll aga tuleb valu tagasi üsna kohe pärast trenningu lõpetamist, kui pulss on normaliseerunud.
Olen väsinum kui varem, juba pool aastat eelistan õhtuti pigem varem magama minemist kui seltskonnas viibimist, kuna peavalust tingitud väsimus segavad seltskondlikkust.

Kas tegemist võiks olla hoopis vereringeräirega ? Nii emal kui isal on kunagi olnud vereringehäireid, mille puhul on Trentalist abi olnud. Kas saaksin selleks midagi teha? Mida kontrollida? Kas antibeebipillid võisid tekitada tervisehäire, mis kestab pikalt pärast pillide võtmise lõpetamist? (praegu pille ei võta ja ei plaani ka võtma hakata)

Arvan, et elan pigem tervislikku elu, olen suhteliselt sportlik (valude tõttu küll vähem aktiivne kui möödunud aastatel), joon palju vett, söön ja magan korralikult.

Arst vastas:

Mark Braschinsky

dr Mark Braschinsky

Neuroloog

Tere,
Teie peavalude põhjuseks olemasoleva info alusel kahtlustaksin eeskätt kombinatsiooni kroonilisest migreenist ja kroonilisest peavalust valuvaigistite ületarvitamisest. Soovitusteks võiksid olla oluline valuvaigistite piiramine (võiks esialgu "päästerõngana" jätta MAKSIMAALSELT 2 PÄEVA NÄDALAS mõnda triptaanide rühma kuuluvatest) ning profülaktilise ravi korrastamine. Viimase korraldamiseks oleks oluline valida sobilik profülaktiline preparaat vähemalt pooleaastaseks ravikuuriks (eeldab arstliku konsultatsiooni) ning mittefarmakoloogilise profülaktika korrastamist. Viimase korraldamiseks on kõige parem spetsialist nn. peavaluõde. Eestis on hetkel ainus sertifitseeritud Euroopa tasemel praktiseeriv peavaluõde on SA Tartu Ülikooli Kliinikumis (SA TÜK) töötav Kristi Tamela. Tema juurde pääseb läbi SA TÜK peavalukliiniku neuroloogi konsultatsiooni.
Lugupidamisega
M. Braschinsky