Meeletud peavalud 09.02.16 / Peavalu

Külastaja küsib:

Tervist! Mul ema saab nüüd 48 aastat vanaks. Tal on 20 aastat juba meeletud peavalud olnud ja rohtusid söönud, et leevendada peavalusid. Tänu rohtudele on maohaavandid tekkinud ja enam ei aita midagi peavalude vastu rohud. Mingiks hetkeks ainult kaob ära ja siis tuleb jälle tagasi. Keele pärast käis ka ema arsti juures, kuna keel verine kas see võib ka olla maohaavadest või neist rohtudest ? Igatahes keegi siiani arstidest pole saanud teada millepärast mul emal need peavalud on. Aga 20 aastat kannatada on päris piisav aeg juba ? Kui pikad järjekorrad teie tasulises vastuvõtus on? Lihtsalt ei suuda enam pealt vaadata kuidas ema kannatab ja äkki teie olete see õige inimene kes tema peavaludele põhjuse leiab.

Arst vastas:

Mark Braschinsky

dr Mark Braschinsky

Neuroloog

Tere,
20 aasta pikkune peavalude anamnees viitab mõnele kroonlise peavalu vormile (reeglina mitte sekundaarsele peavalule), eriti, kui peavaludega päevade arv kuus on kõrge (üle poole). Kui inimene võtab sama sageli valuvaigisteid, siis sageli on juhtiv peavalude vorm, mis kaasub 20 a tagasi alanud promaarsele - kroonliine peavalu valuvaigistite ületarvitamiele (MOH). Viimase väljaravimisel saab alles hinnata kui palju on alles "algset" peavalu. Eriti suure riskiga MOHi kujunemise suhtes on kombinatsioonravimite tarvitamine, kus on enam, kui 1 valuvaigistav valuvaigisti. Lisaks on samuti kõrge riskiga opioide sisaldavate analgeetikumite tarvitamine, nagu solpadeiin (kombinatsioonravim, kus on opioidne toimeaine kodeiin) - opioidide kasutamine esmaste peavalude korral pole õigustatud üldse. Positiivne on see, et MOHi saab täielikult välja ravida võõrutus- ja profülaktilise ravi abil! See protsess võtab aega (kuudega mõõdetav reeglina) ja see ravi on tõhusam, kui seda juhib peavaludel spetsilaiseeruv meeskond (peavaluspetsialist-neuroloog, peavalu õde, psühholoog ja füsioterapeut.
Kirjeldatud keele muutus ei pruugi Teie ema kasutatavate ravimitega üldsegi seotud olla - selles osas soovitan esmalt konsuulteerida perearstiga, kes kas teeb täiendavaid uuringuid või suunab spetsialistile.
MInu konsultatsioonile saab järgnevalt:
- SA TÜKis kolmapäeviti kl 12.00-16.00. S.o. saatekirjaga haigekassa arveldamisega vastuvõtt, järjekorrad hetkel umbes 5-6 kuud.
- SA TÜKis kolmapäeviti kl 16.00-17.00 tasuline vastuvõtt - järjekord ehk lühem ja maksab 50€/visiit. Siia võib tulla nii saatekirjaga, kui ilma.
- kaks korda kuus reedeti hommikupoolikul nn. Peavalu Kliinik – s.o. saatekirjaga haigekassa arveldamisega vastuvõtt, kus võrreldes tavalise vastuvõtuga konsultatsiooniaeg pikem, mis võimaldab enam süveneda kaasuda võivatesse probleemidesse, järjekord hetkel umbes 5-6 kuud.
- Erakliinikus Elite, kus vastuvõtugraafik kõigub. Iga visiit maksab 90€, mingeid saatekirju pole vaja, saab kiiresti, aga kõike maksab patsient ise kinni (v.a., loomulikult, retseptid - kui HK kindlustus olemas, siis need ikka tavapärased).
- Erakliiniku Elite erakorraline konsultatsioon, kus lepitakse kõige kiirem võimalik aeg väljaspool „tavalist“ eravastuvõtu. Reeglina saab 1-3 päevaga, aga kuna tegemist arsti erakorralise väljakutsega, siis visiidi hind on 180€, jätkuvalt mingeid saatekirju pole vaja, saab kõige kiiremini, aga kõike maksab patsient ise kinni.
Kui peaksite eelistama Elitet, siis kontaktandmed on siin: http://www.fert-c.ee
Lisaks suure tõenäosusega avab SA TÜK aprillist 2016 ka tasulist peavalukliiniku vastuvõtu - teisipäeviti.
Lugupidamisega
M. Braschinsky