Migreen ja pingepeavalud. 25.08.12 / Peavalu

Külastaja küsib:

Mind on vaevanud peavalud nüüd juba 30 aastat, olen 42aastane. Migreenid kaasnevad selgelt hormonaalse tsükliga, vahetult enne või peale päevi. Siiski on esinenud migreene ka muul, näiteks pingelisemal ajal.
Olen nüüd õnnelik ema 2- ja 4aastasele tütrele ning huvitav oli see, et raseduste ja imetamise alguses( u. 3 kuu jooksul) ei esinenud peaaegu üldse migreene. Nüüd on migreenihood siiski tagasi ja veel pingepeavalud neile lisaks. Taoline seis segab ääretult minu peret ja mind elamast tavapärast elu. Olen hetkel lastega kodune.
Migreeni puhul võtan Maxalt 10mg ( vahest ka 2 - 3 tbl.)
Pingepeavalu puhul on aidanud Solpadein taval. tabl.-d.
Hommikul tihti juba tõustes tunnen nõrka valu kuklas, silmade taga, otsmikul. Aitab kuuma kohvi joomine ja sall tugevalt ümber pea sidumine. ( Tekib higistamise tunne ja peavalu taandub)
Migreenihoo puhul aitab ainult magamine hämaras toas, tropid kõrvades, külm lapp otsa ees, ümber pea seotud sall. Kestab taoline aktiivne hoog koos tugeva oksendamisega (ka vett ei saa veidikenegi juua) kuni 3 ööpäeva tavaliselt. On esinenu lühemaid ja ka pikemaid hoogusid.
Jookidest alkohoolseid jooke ei tarbi ( eriti veine, vahuveine jne.), ei suitseta, söön enda arust üsna mitmekülgselt ja tervislikult. Kohvi küll joon iga päev. Saun kutsub esile migreeni - väldin seda. Spordiga ei tegele, lastega jalutan, tegutsen päeval.
Sooviksin väga, et ehk oskate Teie anda mulle veel nõu lahenduste osas.
Minu isaemal, isal endal ja ka emal esines varem selliseid peavalusid, koos oksendamisega.
Tean, et vanuse suurenedes võivad taolised hood väheneda ja lõppeda, aga nii väga soovin kvaliteetselt elada hetkel oma lähedaste kõrval!

Arst vastas:

Mark Braschinsky

dr Mark Braschinsky

Neuroloog

Migreeni ja pingetüüpi peavalu koosesinemine pole harv. Hooravi neil sageli erineb, nagu ka ise olete oma kogemuse põhjal aru juba saanud. Hooravi ainsana kommentaarina võib öelda seda, et korduva sagedase tarvitamise korral soovitatakse kombinatsioonpreparaate, nagu mainitud Solpadeiin, vältida. Eelistatud on ühe toimeaeinega ravimid - pingetüüpi peavalu korral siinkohal on esmavaliku ravimiteks paratsetamool (põhiline valuvaigistav aine Solpadeiinis, muide), ibuprofeen jt mittesteroidsed põletikuvastased ravimid. Elukvaliteeti võib parandada profülaktiline ravi, kuid selle alustamise näidustuste hindamiseks peaksin teadma mitu päeva kuus Teil kokku peavalusid esineb - nii migreeni, kui pingetüüpi peavalu. See tähendaks mitmekuist ravikuuri. Konkreetne preparaadi valik võib sõltuda veel mitmest lisaküsimusest. Nii et see juba eeldaks konsultatsiooni arsti juures ja nagunii on need rohud kõik retseptiravimid. Aga sportlik eluviis on sageli see, mis aitab vältida profülaktilise ravi kuure. Nii et soovitan siiski kaaluda leida võimalust hakkata regulaarselt tegelema mõne Teile meeldiva spordialaga.
Lugupidamisega
M. Braschinsky