Karbamasepiin - kas õige rohi??(2) 29.07.12 / Peavalu

Külastaja küsib:

Vabandan terminoloogilise eksimuse pärast oma eelmise küsimuses ja tänan sisuka vastuse eest. Kuna novembri lõpuni on Teie vastuvõtuajad täis, detsembriks aga graafikut pole, on ainus võimalus Teie poole pöörduda kirjalikult.
Küsimused (koos täpsustustega).
1.Ma pole kunagi pidanud hamba väljatõmbamist kasvajat tekitavaks, vaid kardan, et hamba väljatõmbamisel vigastatakse taas mõnda närvi. Leiab ju neuroloogia lehelt patsientide kurtmist, kuidas vigastati kolmiknärvi ja määrati Tramadoli raviks.
2.Meningioomi liiki ei ole mulle öeldud, kuigi tahaksin teada - prognoos ju erinev. MRT: Pl.spenoidale meningioom. KT-s lisaks: suures osas ossifitseerunud tuumor. KT tehti mulle peavalude pärast ka 2007. Vastus: mingit koldeleidu - ei värsket ega luuaknaga -, pole. Neurokirurg teeb nüüd lahti toonase pildi ja ütleb, et oli juba siis, kuid väiksem. Radioloogid näevad erinevalt?!
3.Kõik antikonvulsandid, PPI-d ja H2-blokaatorid suurendavad mul valu hammastes ja suus. See on nii alates okt-nov 2011, st peale biopsiat ja helicobakteri ravi (talusin toda ravi väga halvasti, nood 7 päeva, kui sain kahte antibiootikumi + Gasecit, oli valu suus igal pool 9/10st). Kui jätsin rohud ära, tajun, et valu suurendab lihtsalt sööminegi (praegu mõjub see koheselt hammastele-suule). Kas on siiski närvivalu? Gastroeneteroloog kinnitab nov-2011 tehtud vereanalüüside ja veebr 2012 tehtud gastroskoopia põhjal, et täiendavaid gastroentero uurimisi pole vaja teha. Kõik viitavad tema põhjalikule vereanalüüsile, aga peale biopsiat on tervis väga palju halvenenud.
4.Nüüd on mul peale püsivalude suus-hammastes-peas ka palju valusööste peas, näos, käevarres, sääres jt kohtades (enamik 5-6/10, mõni ka tugevam). Sellist tüüpi närvivalud ilmusid ALLES seoses antikonvulsantide kasutamisega, elus ei ole enne olnud. Trileptali hakkasin võtma 2.5. 2012. Märkus valupäevikus kuu aja pärast: "Päeval oli paremas silmas nii tugev valutorge, nagu oleks seal katki läinud midagi." Nüüd on nagu KNS kahjustus juba. Mida ma siis teen nüüd, kui närvid on nö nii läbi, ei saa teha ei lõõgastavat sporti (ei talu tuult) ega tööd, sest ka rääkimine teeb valud suus ja kurgu- kõri piirkonnas suuremaks. Rohtudest ainsana leevendab Diazepeks, mida olengi kõik aeg võtnud enne sööki. Õnneks veel toimib ka Somnols, aga antikonvulsantide perioodil sain mõnikord sellegagi magada vaid 2 tundi. Posit. mõju ei olnud ka perearsti poolt mulle vahepeal kirjutatud Duloksetiinil. Kindlasti ei sobi mulle Amitriptillin - juba 1 tablett tegi töövõimetuks. Eriarsti (psühhiaater veel külastamata) juurde pääsen alles sept keskel. Enne tahaks ka mõnigi päev valuvabamalt elada. Või vajab seisund kiiremat sekkumist kui pidev arstiaegade kvartalipikkune ootamine? Ehk oskate nõu anda?
Lugupidamisega AL

Arst vastas:

Mark Braschinsky

dr Mark Braschinsky

Neuroloog

Kroonlise valu ravikomplekssis on kindlal kohal ja väga soovitatav regulaarne kognitiiv-käitumuslik tereaapia koostöös psühholoogiga ja füsioteraapia. Selle kohta saab ülevaadet ilma järjekorras olemata ka eesti keeles ilmunud kirjandusest. Näiteks siit:
http://www.peavalu.ee/aid-24582/Valust-vabaks-kognitiiv-k%C3%A4itumusliku-teraapiaga
Põhjalikum ülevaade koos soovitustega on saadaval ka raamatust: http://www.tnp.ee/raamat?id=878
Samas kardan, et ilma medikamentoosse ravita valu ravis kasutatavate terapeutiliste annuste ja adekvaatse pikkuseg aravikuuri(de)ta jääb tulemus osaliseks.
Kokkuvõtvalt: seda laadi sündroomide ravi koosneb suukaudsest tablettravist, kognitiiv-käitumuslikust teraapiast ja füsioteraapiast, kus kõikidel osadel on võrdne osatähtsus ja parimad tulemused on kõikide kirjeldatud ravisoovituste rakendamine.
Lugupidamisega
M. Braschinsky

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Peavalu

Karbamasepiin - kas sobiv rohi??

Käisin Teie vastuvõtul 20.6.2012. Minu mureks oli pidev ja tugevnev hammaste hulgivalu (kõik lõikehambad) ja suuvalu (eriti kurgualgi). Diagnoosisite näonärvi atüüpilise neuralgia. Vahel siiski tunnen ...

Mark Braschinsky

Vastas dr Mark Braschinsky

Korrektsuse mõttes täpsustan, et näonärvi neuralgia diagnoosi ei ole olemas. Pigem diagnoositakse kas atüüpilist näovalu või mõngate pea piirkonna ehk kraniaalnärvide neuralgiaid. Paljudel küll ravisoovitused ...

Loe edasi

Peavalud

Tere! Umbeas aasta aega tagasi algas mul peavalu (ühepoolne, enim otsmikuppirkonnas ja kõrva kiirguv), mis järjest tugevnes. Lõpuks valu ei allunud ka valuvaigistitele, kuigi annuseid oli maksimaalselt ...

Vastas dr Toomas Toomsoo

Tere,
võiksite lasta end uurida ka kaelveresoonte patoloogia osas.

Loe edasi

Mure

Tere

Olen 33-aastane naine, kahe tütre ema ja töötan sekretärina tootmisfirmas. Minu probleem on järgmine:
Käesoleva aasta 8. juulil hakkas mul pea valutama. Kannatasin peavalu ühe ööpäeva, ...

Vastas dr Sulev Haldre

Põhjalik ülevaade, teada on uuringute tulemused ja kaebuste areng, mõnede ravimeetodite toime (masaaz oli hea), millest võib osaliselt midagi järeldada.
Arvan, et kiirabi tegi alguses õigesti - ilmselt ...

Loe edasi

Kolmiknärvipõletik

Tervist!
Kolmiknärvipõletikku olen põdenud ca 5-6 aastat a 1 x aastas. Nüüd on 2 x järjest esinenud haigushoog kuu ajase vahega, mida saaks ette võtta, et vältida uue hoo tekkimist? Raviks olen kasutanud ...

Vastas dr Sulev Haldre

Karbamasepiin ei ole mürgine. Preparaadil on võimalikud kõrvaltoimed, mis on infolehes kirjas. Üldiselt on kõrvalnähud harva esinevad. Sagedasem on nendest allergia.
Annused on olulised, ei tea palju ...

Loe edasi

Peavalud

Tugevad peavalud kestavad ca 2 aastat, sagedusega umbes kord kuus 2-3 päeva vältel. Valutavad punktid on silmast 1-2 cm madalamal nina kõrval, kulmu kohal, meelekohas, kõrva ees ja kõrva taga mõnikord ...

Vastas dr Sulev Haldre

Tänan põhjaliku kirja eest. Te märgite, et täiendav informatsioon ei ole Teile vajalik. Sellepärast ei hakka ma üle seletama kõiki Teie haigusloo aspekte. Põletikuga Teil ilmselt tegemist ei ole. Kolmiknärvi ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: