Migreen 08.03.00 / Peavalu

Külastaja küsib:

Mind on kiusanud migreen juba hulk aastaid (olen ise 26 aastane). Ja kõik need aastad olen kannatanud kohutavate (et mitte öelda õudsate) peavaluhoogude käes (vahel
valutab pool pead, siis terve pea, siis taob meeletult, siis on jälle nii valus, et ei saa ennast liigutadagi, ainult vaikselt oiata, siis hakkavad iseenesest pisarad
voolama, sest nii valus on jne),
kuna olen aga põhimõtteline tabletttide-vastane, siis oli minu jaoks mõeldamatu ka nende kasutamine. Eriti hull oli peavalu kannatamine siis, kui olin rase.
Lisaks hirmsale peavalule olin siis nõrk oksendamisest ja üleüldse oli see nii hirmus aeg, et ei taha enam mõeldagi. Peavalu tulek annab tavaliselt märku kella 12-13.00
ajal ning saavutab oma haripunkti kella nelja-viie ajal, kui olen juba omadega nii läbi, et silmade ees on ainult pime tuba ja suur voodi. Aasta aega tagasi kannatasin kuid nn. nädalalõpu-
peavalu käes, mis tähendas seda et mul ei olnud võimalik laupäeva hommikul end enam voodist välja saada, pidev peavalu kestis tavaliselt pühapäeva hommikuni.
Sel aastal aga tõi minu ellu pöörde töökaaslane, kes soovitas mul võtta ibuprofeiini. Ise ta väitis, et võtab oma jalavalude tõttu päevas sisse umbes kaks tablettidelehte.
Kuna samal ajal kuulsin ka arvamust, et peavalu ei tohi kannatada, soostusin ma võtma 1 tableti ibuprofeiini, kui tunnen, et imelik tunne on tulemas. Nüüdseks olen jõudnud "sinnamaani",
et peavalu alguses võtan sisse 2 tabletti ja 60% juhtudest mul peavalu ei tule (või ei tule nii hirmsaid hooge, et eluisu läheb ära).
Minu küsimus oleks järgmine: kui ma praegu võtan ühe peavalu ärahoidmiseks u. 2 tabletti ibuprofeiini (ja nädalas on mul umbes 2-3 sellist "peavalutulemise tunnet", kas see ei ole mitte liiga palju
(siis umbes 4-5 tabletti nädalas) ning milliseid peavalutablette võib kasutada siis, kui last ootad?

Arst vastas:

dr Sulev Haldre

Neuroloog

(See vastus võiks minna “Korduma Kippuvate Küsimuste” alla)
Migreenihoog möödub ka iseenesest ilma ravimiteta, kuid võib kesta mitu päeva tugevate peavaludega, iivelduse ja oksendamisega. Sellepärast soovitan migreenihoo katkestamiseks või leevendamiseks kasutada sobivalt valitud ravimeid. Ibuprofeen aitab sageli efektiivselt nõrgemate või keskmiselt tugevate migreenihoogude puhul. Küsimuses toodud 4-5 tabletti nädalas, 16-20 tabletti kuus on suhteliselt palju. (Kirjeldatud kaks tablettidelehte päevas jalavalude korral on vägaväga palju). Kestvama kasutamise korral võib see modifitseerida migreenihoogusid ja põhjustada valuvaigistitest esilekutsutud peavalu. Soovitan proovida mõnda “triptaani” ja võrrelda selle efektiivsust senini kasutatud ibuprofeeniga. Ammendava seletuse, mis on uued migreenipreparaadid – triptaanid – saab samalt peavalu leheküljelt. Triptaanid toimivad leevendavalt või katkestavad migreenihoo, kindlasti ei saa siin rääkida migreenihoogude “väljaravimisest”. Siiski on selge, et üksikute hoogude efektiivsem ravi mõjub ka kaudselt, väheneb korduvate hoogude kartus.
Kaks korda nädalas esinevate hoogude raviks võib põhimõtteliselt kasutada pidevat ravi hoogude kordumise või intensiivsuse vähendamiseks. Selleks kasutatakse mitte valuvaigisteid, vaid hoopis muid preparaate – depressiooni ravis kasutatavat amitriptülliini, epilepsia ravis kasutatavat valproaati jne.
Kokkuvõttes soovitan konsulteerida perearstiga, et hinnata kasutatud valuvaigistite kogust ja võimalikke sellest tingitud probleeme, saada retsept spetsiaalse migreenipreparaadi proovimiseks, arutada muude migreenihoogusid vältivate (relaksatsioon) mooduste kasutamist jne.

Ravimite kasutamisest raseduse ajal.
Rasedal patsiendil tuleb arvestada ravimite ning ka migreenihoo mõju lootele. Ravimite tarvitamine peaks olema piiratud, kuid see ei ole raseduse ajal vastunäidustatud. Esmaselt peaks hoo ajal kasutama