Mure 02.12.99 / Peavalu

Külastaja küsib:

Tere. Olen 26-aastane naine, kelle peavaludele (algasid 11-aastaselt)anti lootust lõppeda peale kompuuteruuringut (17-aastaselt) peale meheleminekut. Migreen aga , muidugi, jätkus(21-aastaselt). Arstid arvasid, et ehk tasub oodata esimest sünnitust (22-aastaselt). Siinkohal oli rasedus ja järgmise sünnituse vaheline aeg (9 kuud + 1,5 aastat) parimad mu teadlikus elus. Ning seejärel läks jälle lahti. Vahepeal rääkis perearst enda migreenist, mis ka peale kliimaksit ei taandunud. Niisiis - kas tõesti parandab ka migreenikut vaid haud? Ma pole nende aastate järel jälile saanud ka vallandavatele faktoritele, kuid tundub, et üks tegureid on pinge ja selle langus, mis ei pruugi põhjustada migreeni, küll aga lihtsalt painavat peavalu (puhkepäeva hommikud!!!). Enamjaolt leevendab valu Benalgin (2korraga!), muu mõjub ennem maole kui valule. Olen neuroloogi ettepanekul proovinud kapsleid spetsiaalselt migreeni profülaktikaks, kuid elu näitab, et paratamatusega tuleb leppida. Täiskomplekt kolmeks tunniks(aurast iivelduse, valu, maotühjenduse ja uinumiseni)on must stsenaarium, kui Benalgin on lõppenud. Olen küll püüdnud end varustada, kuigi perearst just tabletineelamist ei soosi (ega ma isegi). KAS 2 TABLETTI BENALGINI 1-2 KORDA KUUS VÕIB PIKAPEALE MUJALE VÄGA HALVASTI MÕJUDA

Arst vastas:

dr Sulev Haldre

Neuroloog

Esitatud migreenilugu on üsna tüüpiline. Hormonaalsed nihked, eriti rasedusega seotud, annavad sageli migreenihoogudele leevendust. Paraku ei ole võimalik seda võimalust ju migreeniraviks kestvalt kasutada. Tõsi on ka see, et sageli vanemas eas migreenihood vaibuvad, kuid mitte alati - viide kirjutaja perearstile. Kirjutaja küsib, et kas migreenihoogude all kannatajat parandab vaid haud. Mina arvan, et migreenihoogudega tuleb tihti koos elada ning leida parim variant probleemiga toimetulemiseks ja elust rõõmu tundmiseks. Saan kirjutajast aru, et parim valik on seni olnud Benalgiin (sisuliselt analgiin), teised preparaadid on mõjunud maole. Migreeni profülaktikaks kasutatud preparaadid (ei ole kirjas nimetatud, kuid tavaliselt kasutatakse amitriptülliini, beetablokaatoreid, valproaati) ei ole ilmselt olnud efektiivsed. Põhimõtteliselt arvan, et kuni neli tabletti Benalgiini kuus ei ole liiga palju, kui ei ole ka ravimist tingitud muid võimalikke kõrvalnähte, eriti verepildi muutusi.
Kuivõrd kirjas on, et kaebuste hulbas on ka iiveldus ja oksendamine, soovitan proovida ravis iiveldusvastase preparaadi metoklopramiidi (Tserrukaal) toimet. Võtta tuleks seda preparaati kas tabletina või supposiidina enne valuvaigistite manustamist. Lisaks iiveldusvastasele toimele parandab metoklopramiid seedetrakti motoorikat ning valuvaigistide imendumist.
Saan kirjast aru, et migreenihoog on väga tugev, kuigi mitte pikk - 3 tundi. Kui kirjutaja ei ole kasutanud uusi migreenivastaseid preparaate - \"triptaane\" - soovitan kindlasti neid proovida. Koos oma arstiga saab valida neljast Eestis saadaolevast preparaadist sobivaim, eeldatavasti kiire toime saabumisega preparaat.