Röga hommikuti 23.01.21 / Peavalu

Külastaja küsib:

Tere!
Küsimus on mu ema köha kohta. Öösel koguneb tal juba ca 2 aastat, nagu ta ise ütleb, südamelihase piirkonda röga, mida hommikuti välja köhib. Kui perearstil sellega käis, siis ta perearst ei osanud midagi öelda. Saatis kopsuröntgenisse ja see oli korras olnud. 2 aastat tagasi oli tal südamelihasepõletik, millele sai siis ravi, ja pärast seda on röga öösiti kogunenud. Kopsuliidu lehelt lugesin, et see võib olla kopsutorude laienemine. Kas asi võib selles olla? Mis selle mure korral annab teha? Kelle poole pöörduda?

Tänan!

Arst vastas:

Vanda Kristjan

dr Vanda Kristjan

Perearst

Tere!
Arvan, et peaksite uuesti perearsti vastuvõtule pöörduma, sest mure ei ole lahenenud. Köha sümptomi korral esmalt hinnatakse võimalikke kopsuhaigusi. Rö on sellel juhul üks sagedasemaid uuringuid. Kindlasti mitte kõik võimalikud põhjused ei selgu Rö uuringul.
Hommikuse köha korral võiks mõelda ka happelise maomahla tagasivoolu haigusele, sest pikali olles selline seisund võib esineda. Kuna emal varasemas anamneesis on südamelihase põletik, peaks hindama ka südame seisundit, välistamaks südamepuudulikkust. Põhjusi võib olla veel teisi ka. Kuna erinevad põhjused võivad vajada erinevaid eriarste, siis esmalt peaks uuesti pöörduma oma perearsti vastuvõtule.

Head soovides,
Vanda Kridtjan