Kaela- ja kuklavalud 23.04.19 / Peavalu

Külastaja küsib:

Tere!

Olen juba aastaid hädas kaela- ja kuklavaludega, periooditi on olukord parem, üldiselt võib aga öelda, et kael ja kukal valutavad rohkem või vähem pidevalt.

Valud on kaela tagumises osas, kuklas, päris koljupiiril. Katsudes on tunda ka paar valulikku punkti, ent kael ja kukal teevad valu tihti ka keerates ning vahel valutab see piirkond ka rahulolekus ja liigutamata. Kaela liigutades on tihti tunda krudinat. Kaasneb ka pingetunne kuklas ja kaelal oleks justkui raske pead kanda. Mõnikord tunnen ka uimasust ja pearinglust, mida ei oska muuga seostada kui kaelaprobleemidega. Tihti on kaela- ja kuklavalude aktiivsel perioodil kuklas ebamugav surinatunne. Pea enamasti mul õnneks ei valuta, ent paar korda on olnud kuklavalude ajal paaripäevane näriv peavalu. Olen käinud aeg-ajalt massaažis ja füsioteraapias, ent pikemas perspektiivis pole need lahendust toonud.

Eelmisel kevadel saatis neuroloog mind kaela artroosi kahtlusega röntgenisse, ent pildid olid igati korras ja artriididiagnoos kinnitust ei saanud. Kuidas saab veel kaela ja kukalt uurida? Kas MRT ja/või ultraheli võiks sellise seisundi puhul mingit infot anda?

Mis võiks taoliste kaela- ja kuklavalude põhjuseks olla? Kas tegemist võiks olla kaela osteokondroosiga? Või on närvid pitsunud? Olen pisut murelik, kas mul pole äkki kuklas kasvajat, mis kuhugi peale pressib ning valusid, surinat ja uimasust põhjustab.

Lugupidamisega

Arst vastas:

Liis Sabre

dr Liis Sabre

Neuroloog

Tere!
Jah, kaebused on osteokodroosile iseloomulikud ja küllalt sagedased. Konkreetse närvi pitsumise korral tekib pigem kiirguv valu, mis kiirgub kõrgemate närvijuurte korral ülespoole, tavapäraselt aga kätte.
Lisaks passiivsele füsioteraapiale on vajalik ka aktiivne kaelalihaste tugevdamine, ehk võimlemine ja jõusaal ning seda regulaarselt. Kasvajale need kaebused küll ei viita, tegemist on suure pingega kaelalihastes, mis pole oma igapäevatööks küllalt tugevad.
Lugupidamisega,
Liis Sabre