Peavalu, kaelakangus-migreen? 25.01.19 / Peavalu

Külastaja küsib:

Olen hädas juba pool aastat peavaludega. Juulis hakkas järsku tugev pulseeriv, torkiv peavalu, mis esines vasakul peapoolel. Valule lisandus tugev survetunne peas. Mõni päev valu ei ole, ainult surve.
Perearst suunas neuroloogile, kes arvas, et tegu on aurata migreeniga. Kirjutas raviks indometi, amitriptüliini ja lyricat. Kohati ravimid aitasid ja ka valud vähenesid.
Sügisel tekkis lisaks peavalule ja survetundele ühel hetkel ka kaelakangus paremal poolel. Mõningatel päevadel on olnud ka iiveldust ja süda paha, oksendanud ei ole. Suvekuudel valutas kohati vasak kõrv ja kuulmine vähenes.
Survetunne/valud on olnud nii tugevad, et segavad igapäevaelu ja toimetusi. Süvenevad füüsilisel koormusel, st. igasugune treening on olnud siiani võimatu. Magades valu ei ole olnud.

Teise neuroloogi juures sai teostatud peaaju MRT. Radioloogi vastus:

Ajuvatsakeste suurus, kuju ja asetus ning kortikaalvagude ja ekstratserebraalsete liikvoriruumide konfiguratsioon normist ei erine. Ajukoes patoloogiliseks hinnatavat MR signaali muutust ei tähelda. Intrakraniaalset ekspansiivset protsessi ei esine. Vas. põskkoopas ja etmoidides on limaskest ebaühtlaselt paksenenud. ARVAMUS/SOOVITUSED Orgaanilist patoloogiat peaajus ei ilmne. Rinosinusiit?Pt on tegemist aurata migreenidega, mille provotseerivaks faktoriks võis olla sinusiit.

Mõneks ajaks valud kadusid ja käisin kiropraktiku ja füseoterapeudi juures, kes aitasid kaelavaludega.
Peale mitmekordset visiiti tekkis taaskord pähe (seekord pealaele ja otsmikukohale, terve pea ulatuses) valu. Lisaks "kiilus" kael kinni, füseoterapeut arvas, et tegu kaelalihaste ja sidemete põletikuga.
Pöördusin uuesti perearstile, kes kirjutas välja neurontini ja arcoxia, mida võtan praegu. Arst pakkus välja, et tegu võib olla post-herpeetilise neuralgiaga.

5 a. tagasi oli ka kergem peapõrutus vasakul peapoolel (kukkumisest)Minestamist/oksendamist ei olnud. Sai tehtud samuti peast pilt ja oli korras.

2017.a. juunikuus olid samasugused valud, nagu praegu (ilma kaelakanguseta) ca. 2 nädalat, kuni kaelale (vasakule poole) tekkis sügelev villiline moodustis (herpes). Perearst kinnitas ja sain raviks valtrex 500mg ning xefo rapid 8mg.
Valud peale seda ravikuuri kadusid ja kadus herpes kaelalt.

Nüüd on valud aasta hiljem tagasi ja püsinud juba pool aastat. Ei tea enam mida teha või kelle poole pöörduda. Elukvaliteet on kordades langenud. Varem tegin aktiivselt sporti ja olin muidu terve.

Arst vastas:

Liis Sabre

dr Liis Sabre

Neuroloog

Tere!
Teie kirjeldatud kroonilise valuga langeb tõesti elukvaliteet oluliselt!
Kroonilise valuravimite tarvitamine peab olema pikaajalisem. Ka 50 päeva amitriptülliin oli ebapiisav. Kuna sellel oli ka toimet, siis oleks õige raviga edasi minna. Lihtsalt paari tableti kaupa proovimine ei anna efekti. Kui nüüd on perearsti poolt alustatud ravi Neurontiniga, siis peaks sellega ka jätkama ja tarvitama vähemalt 6 kuud (kui mõne nädala pärast tajute, et on efekti). Kindlasti on väga tähtis saada tagasi füüsiline aktiivsus, mitte ainult massaaž kaelapiirkonda ja venitus, vaid ka aktiivne antud lihaste treening. Seega kroonilise valuraviga ja rahulikult füüsilise treeninguga alustamine ja samm-sammult edasi liikumine annavad Teie endise elu tagasi.
Krooniline peavaluga aitab tegeleda neuroloog, aga pole mõtet neid vahetada, sest lühikese vastuvõtu vältel on raske otsida välja, mida tegi eelmine neuroloog, mis ravi on toiminud. Tartu Ülikooli Kliinikumis on ka peavalu kliinik, kust saab abi, kui tunnete, et asi ikka üldse ei liigu edasi.
Lugupidamisega,
Liis Sabre