Peavalud mis tekivad magamisega 23.09.18 / Peavalu

Külastaja küsib:

Tere.
Mind on mitu aastat aeg-ajalt vaevanud peavalud, mis tekivad alati öösel magamisega, mitte kunagi poolest päevast vms. Peavalud oleks nagu silmakoobastes. Samuti on siis terve päev silmad punased (mida hullem valu seda punasemad silmad on), kerge iiveldus, väsimus ja ma haigutan hommikust õhtuni. Valuvaigistid ei tee mitte midagi, ma pole küll tahtnud neid päris peoga süüa ka. Enamasti kaob halb enesetunne õhtul 7-8 ajal ära aga mitte alati. Mõnikord on mitu päeva järjest ka aga õnneks seda ei juhtu eriti tihti. Kui ma lõpetasin ca aasta tagasi õhtul peale kaheksat täielikult söömise ära, siis sellega läks asi väga palju paremaks (varem oli korra või kaks nädalas ikka valud) aga aeg ajalt on ikka veel neid peavalupäevi. Vererõhk on korras olnud kui enesetunne halb on. Vereproov oli ka korras, mainiti ainult, et veri on veidi liiga paks. Mis võib sellist asja tekitada? Või kuidas saaks vähemalt hommikul enesetunde paremaks, sest praegu ma ei oska muud teha nendel päevadel, kui lihtsalt järgmist päeva oodata.

Arst vastas:

Mark Braschinsky

dr Mark Braschinsky

Neuroloog

Tere,
öösel tekkivate ja inimest üles äratavate peaavludega soovitatakse arstliku konsultatsiooni põhjuste selgitamiseks, kuna sageli on peavalu sekundaarne. Pole harv ka 1 esmase peavalu vorm, mida nimetataksegi unepeavaluks, kuid see on samuti alati välistamisdiagnoos, s.t. arst peab olema kindel, et peavalu pole tingitud muust haigusest. Konkreetselt Teie puhul on peavalude korduv esinemine 8 a jooksul sekundaarsele peavalule esmasjärjekorras mõtlema ei pane - aeg on piisavalt pikk, et mõelda eeskätt mõnele esmasele peavalule. Samas arstil võib Teile olla veel rida küsimusi, mis aitavad põhjuseni jõuda. Nii et ma soovitan panna plaaniline aeg neuroloogile ja konsulteerida. Senini võin soovitada proovida koffeiini peavalude leevendamiseks, kuna unepeavalu korral on see enamasti esimeseks valikuks. Efekti saamine või puudumine aitab samuti arstil panna kokku kõik nüanssid, mis vajalikud diagnoosimiseks ja edasise ravitaktika planeerimiseks.
Lugupidamisega
M. Braschinsky