Häiriv peavalu :( 02.02.18 / Peavalu

Külastaja küsib:

Olen pikemat aega mures oma peavaludega. Käinud korduvalt perearstil ja ka neuroloogi vastuvõtul, vastuseks on stress, ärevushäired ja pingepeavalu......, et tegelege meeldivate asjadega. See vastus ei rahulda mind. Viimased kaks nädalat ärkan juba hommikul peavaluga nagu vati sees on parem pool. Esimene asi on paratsetamool, millega päeva alustan ja ka päeva jooksul võtan lisaks. Silmadest on näha, et kõik pole korras, nagu nutnud oleksin. Töös teen juba vigu, vahel ei mäleta mida tegema pean ja poole aasta jooksul on kolm korda olnud ka tõsiseid häireid, mis kestavad 0,5-1h. Parem pool läheb tuimaks kehas, käsi ei kuula sõna, huuled lähevad paksusk ja hakkavad surisema. Silmade eest läheb valgeks, tekib värelev ring ja arvutiga tööd edasi teha ei saa. Püüan rahuneda ja eemal olla, kuni olukord paraneb. Kevadel sain ka prillid, sest nägemine hägunes, isegi tööl olles, lõunapaiku lähevad silmad uduseks. Mind häirib see vatisees tunne, tuim ja tuikab, olen ka migreenidega "võidelnud". Aeg-ajalt läheb süda rütmist välja täiesti rahulikus olekus. Käin õhtuti kõndimas ja olen tähele pannud, et paremas pooles peas hakkab käimise peal peas plõksuma nagu keegi tapaks tingusid. See ei ole normaalne, ka tasakaaluhäireid on olnud, vahel isegi ei julge autorooli istuda. Olen ka psühholoogi juures käinud, kes arvas, et võib olla tegu epilepsia vormiga. Vahel on ka kõnehäire. Aastal 1999 tööjuures, peegli ees olles kiskus parem pool viltu meeletust peavalust, kõne oli häiritud, olin noor ja rumal, läksin koju magama, aga siiani on meeles. Kuna lähen resile, siis vedi muretsen, lootes et hullemaks ei lähe ja mu reisi ei riku. Hetkel tunnen, et üldine olukord on mul rahulik, aga ikka pea valutab....., millest? See ei ole normaalne, see häirib mind.

Arst vastas:

Mark Braschinsky

dr Mark Braschinsky

Neuroloog

Tere,
aastakümneid esinevad peavalusündroomid on väga suure tõenäosusega just esmased peavaluvormid, nagu ka olemasoleva info põhjal võib kahtlustada kroonilist migreeni. Samuti tundub, et valuvaigistite tarvitamine on sage, mis viib teisese peavalu lisandumiseni - krooniline peavalu ravimite ületarvitamisest on ka tõenäoliselt olemas. Kroonilise migreeni korral on üpris kõrge nn. neuropsühhhiaatriline komorbiidsus, mis tähendab seda, et kroonlise migreeni all kannatajatel on sageli lisaks meeleolu-, ärevus-, paanika-, seksuaalelu-, une- jms häired. Seetõttu ka ravi on komplekssne. SA TÜKis töötab peavalukliinik, kus on terve meeskond - neuroloogid-peavalu spetsialistid, peavaluõde, valupsühholoog. Kompleksse lähenemise korral on ka ravitulemused paremad ning kiiremad tulema.
Lugupidamisega
M. Braschinsky