Kas migreen? 23.11.17 / Peavalu

Külastaja küsib:

28-aastane naine, peavalud kimbutanud aastaid ja korduvalt käinud ka perearsti juures, kelle sõnul tegu pingetest tulenevate valudega. Viimasel kahel aastal (peale lapse sündi) oluliselt valud suurenenud nii tugevuselt kui sageduselt. 2016 sügisel käisin esimest korda neuroloogi vastuvõtul, kes uuringuid ei teostanud ning sümptomite põhjal pani diagnoosiks samuti pingepeavalud. Raviks erinevad valuvaigistid ja Sirdalud ning vajadusel füsioteraapia.

Kuna valud pidevalt suurenesid läksin 2017 aasta alguses uuesti perearstile, kes saatis füsioteraapiasse. Peale seda oli 2 kuud periood, kus peavalusid praktiliselt üldse polnud, kuid siis tulid taas tagasi. Valud olid vahelduva tugevuse ja sagedusega. Mõni periood segas rohkem, mõni periood vähem. Sügis 2017 läksid valud hullemaks, sagedamaks ning lisandusid mitmed uued sümptomid, nagu näiteks pearinglus, kerge tasakaaluhäire, jäsemete surisemine, nägemisprobleemid. Neid lisandunud sümpotmeid varasemalt pole esinenud. Viimase kahe nädala jooksul on 4 korral läinud ootamatult nägemine selliseks, et lugeda võimalik pole. Viimased kaks sellist hoogu olid lausa päevase vahega. Näen küll üksikuid tähti, kuid sõnu ega lauseid pole võimalik kokku lugeda, sest silme eest justkui virvendab/udutab (ei oskagi päris õigesti kirjeldada). Kaugemale vaatamisel sellist segasust pole. Möödub ca poole tunni jooksul ja siis järgneb ka peavalu, kuid mitte väga tugev. Peale esimest sellist ehmatust käisin ka EMO-s, kus öeldi, et midagi eluohtlikku pole. Puhake ja kui tunnete, et paremaks ei lähe, siis minge uuesti perearstile. Uuringuid ei tehtud.

Olen lugenud, et selline virvendus enne peavalu võib viidata migreenile, aga samas olen ka lugenud, et migreeni korral peaks peavalu olema väga tugev. Minul pigem keskmine, st pikali minemist ei vaja ja toimetan oma igapäevaseid asju edasi kuniks valuvaigisti mõjuma hakkab. Kuidas teile tundub? Ja kas varem diagnoositud pingepeavalud võivad üle minna migreeniks või oli juba varasemalt pandud valediagnoos?

Läksin ka uuesti perearstile, kes tegi vereproovi (üld, TSH, glükoos), mis olid korras. Sain uue suunamise füsioteraapiasse ning neuroloogile migreeni kahtlusega. Aga teatavasti neuroloogile järjekorrad pikad ja arst polnud ka nõus CITO aega kirjutama. Saan sinna alles aasta lõpus, kuid oma sümpotmite paljususe tõttu muretsen, et ehk oleks tarvis ikka varem minna. Kuna pidevalt on kerge pearinglus ja vahel ka kerged tasakaaluhäired, jäsemete surisemine, siis kardan juba hullemaid haigusi nagu nt kasvaja, multiskleroos vms. Mis on teie arvamus, kas peaksin saama kiiremini uuringutele ning kui tõenäoliseks peate tõsiseid haigusi?

Arst vastas:

Mark Braschinsky

dr Mark Braschinsky

Neuroloog

Tere,
kuigi sellest infost, mida arst vajab diagnoosi püstitamiseks, on siinkohal olemas vaid osa, siiski esimne mulje olemasoleva info põhjal kisub ikkagi migreeni poole. Ei näi seda moodi, et vajaks cito korras pöördumist. Pole samuti kindel, kas on vajalikud täiendavad uuringud, kuid see otsus juba selline, mida teeb art otsese konsultatsiooni ajal.
Lugupidamisega
M. Braschinsky