Tugev krooniline kaelavalu rasedal 10.07.17 / Peavalu

Külastaja küsib:

Tere!

Olen hetkel 20 nädalat rase. Umbes 4 nädalat tagasi tekkis tugev kaelavalu. Hommikul andis tunda ja paari tunniga ei saanud enam mitte kuhugi poole pead ega käsi liigutada. Võtsin iga 3-4 tunni tagant 1000mg paratsetamoli, sest muu pole rasedale lubatud. Null tulemust. Öösiti magada ei saanud, valutas ka puhkeasendis ja olen küll tugeva valuläviga inimene, kuid annaksin sellele valule 10-st 10. Nutsin ööläbi, magada ei saanud, valu oli nii tugev, et võttis silme eest mustaks. Kestis umbes 4 päeva. Käisin sisehaiguste arstil, kes katsus ja ütles, et asi on väga jama. Soovitas ibumetini ja kirjutas retseptiga lihaselõdvestajat. Kuna selle aja peale oli valu talutavam, ei hakanud kumbagi võtma, sest kardan kõhubeebi pärast. Enne kui sain valust lahti 3 nädalat hiljem (ikka ei olnud veel päris kadunud), tegin tavalist liigutust ja käis tugevalt kuuldav raks kaelas (teisel pool enda arust). Peale seda ei saanud jälle absoluutselt liigutada. Valu oli kohe meeletult tugev, läksin EMOsse. Seal ootasin mitu tundi, anti 1000 mg paratsetamooli, pool ibumetini ja saadeti koju- ei vaadatud, katsutud ega ausalt öeldes ei tegeletud minuga absoluutselt. Soovitati ibumetiini. Tulin koju ja võtsin ühe ibumetini ja valu andis veidi järele ja kannatas kuidagi olla. Öösel tekkis jälle tohutu valu ja hommikul olin samas seisus tagasi. Valu 10st 10 ja liigutamisraadius täiesti null. Ka paigal olles valutab. Täna öösel jälle täpselt sama seis. Nii on see kestnud 3 päeva. Eile lõi tugevad valusiirded ka küünarnukki, täna seda veel õnneks olnud pole. Palun andke nõu, kuhu ma peaksin pöörduma? Kas midagi on väga valesti? Kuna lugesin ibumetini infolehelt, et on tõestatud, et selle tarbimine tekitab lapsel südamerütmihäireid ja nurisünnitust, ei ole julgenud ka seda enam võtta. Mõned arstid keelavad totaalselt, aga Emos öeldi, et võta mitu tk päevas. Palun andke abi, kuhu ma peaksin pöörduma? Kas peaks pilti tegema? Emos ei tehtud. Ravida ei saa ilmselt enne sünnitust, aga sooviks siiski teada, milles asi, sest Emos olnud arsti jutu järgi hakkab see korduma. Kas peaksin siis vähem kui iga kuu tagant lapsele rohtudega liiga tegema ja ise olema kui halvatud? Kodus on aastane preili, kes vajab ka hoolt. Isegi, kui peaksin ära kannatama, sest tean, et raseda valuleevenudmeetodid on piratud ja seega võibolla tundub asi hullem, kui tegelikult on, aga palun andke mingitki infot, sest ma ei oska enam kuhugi pöörduda ja olen murest murtud. Olen igasuguse vastuse või suunamise eest südamest tänulik!

Arst vastas:

Liis Sabre

dr Liis Sabre

Neuroloog

Tere!
Saan Teie hirmust aru, aga esimesena rahustan.
Äge kaelavalu raseduse ajal on sage ja kindlasti pole praegu alust arvata, et tegemist on millegi ohtlikuga. Samuti pole vaja hakata tegema migit pilti. Just selles pildistamises ja kiirituses on oht lapsele, paaris ibuprofeeni tabletis kindlasti mitte.
Oluline on praegu ägedas faasis valu leevendada ja kuna paratsetamool Teile ei toimi, siis võte ibuprofeeni kasutada 400mg 2-3 korda päevas. Ibuprofeeni ei soovitata raseduse teisel trimestril, kuid keelatud on ta kolmandal trimestril (veritsus, loote ductus arteriosuse enneaegne sulgumine). Vaatasin ka teadusuuringuid ja ei ole leitud, et teisel trimestril kasutamine seostuks väärarenguga, pigem oli pikemal tarvitamisel lapse sünnikaal väiksem ja leiti seos astmaga.
Seega ärga muretsege, soovitan paar päeva rahulikumat režiimi ja valuvaigistit ning siis hakake vaikselt võimlema.
Valu kiiret lõppu soovides,
Liis Sabre