Propranolooli ravikuur 04.05.15 / Peavalu

Külastaja küsib:

Käisin Dr. Braschinsky juures möödunud aastal seoses oma migreeniga. Määrati raviks pool aastat propranolooli püramiid skeemina. Peale ravikuuri lõppemist hakkasid uuesti tihedad peavaluhood ( rohkem kui 10 korda kuus, raviks kasutan Maxaltit ja see aitab hästi ).
Hakkasin perearsti soovitusel uuesti seda Propranolooli võtma, aga nüüd kaasnevad sellega kõrvalmõjud, nagu peapööritus ja hetkeline nõrkus ( olen võtnud rohtu nädala jagu ). Perearst soovitas esimesel võimalusel Dr. Braschinskyga uuesti konsulteerida edasise ravi asjus.

Arst vastas:

Mark Braschinsky

dr Mark Braschinsky

Neuroloog

Tere,
tõepoolest, propranolool ono üks efektiivsemaid ravimeid migreenihoogude profülaktilises ravis (s.t. hoogude sageduse alandamiseks). Kahjuks, ei lugenud Teie küsimusest välja KUI efektiivne propranolool oli ehk kui harvadeks selle ravi foonil migreenihood muutusid. Samas probleem on praegu seotud mitte ravimi efektiivsusega, vaid taluvusega. Õnneks pole propranolool ainus ravim ning vähemalt sama efektiivseid teiste ravimrühmade ravimeid on veelgi - tõhustmateks (nii ravim-, kui patsientide tagasisdeuuringute põhjal) peetakse topiramaati ja amitriptülliini. Lisaks on terve rida töiendavaid võimalusi.
Kindel on aga see, et valuvaigisteid, mille hulka kuulub ka Maxalt, ei tohi sageli regulaarselt kasutada - Maxalti taoliste ehk triptaanide maksimaalseks kriitiliseks piriks kuus peetakse 10 päeva! Enamasti soovitatakse migreeni profülaktilise raviga haiguse hoogude arvu alandada juba enne, kui sagedus muutub nii kõrgeks!
Täpsemat raviskeemi siiski võimalik määrata otsese arstliku konsultatsiooni põhjal - ülaltoodu põhjal võite arutada teemat oma perearstiga. Neurologi korduv konsultatsioon pole samuti välistatud. Lisaks, sellise kõrge sagedusega peavalude korral on terve rida mittemedikamentoosse ravi soovitusi, millega SA Tartu Ülikooli Kliinikumis tegeleb peavaluõde Kristi Rätsepso. Temaga regulaarse koostöö alustamine (neuroloogi saatekirja alusel) võib samuti viia heade ravitulemusteni, kindlasti paremateni, kui lihtsalt ravimteraapia korral.
Lugupidamisega
M. Braschinsky