Migreeni ravimi võtmine 27.04.15 / Peavalu

Külastaja küsib:

Tere!
Käisin Teie juures vastuvõtul 11/2014. Diagnoosisite mul aurata migreeni ja kirjutasite välja Cinie tabletid (50 mg Sumatriptaan).
Migreeni hood esinevad mul ca 1 kord/kuus. Migreeni hoo pikkus on 2-2,5 ööpäeva. Valu on tugev.
Olen nüüd Cinie tablette kasutanud nelja migreeni hoo ajal.
Tablett hakkab mõjuma ca 1 h jooksul ja siis leevendab oluliselt valu. Tableti mõju on kuni 5-6 h, siis hakkab valu uuesti pihta. Olen võtnud ööpäevas kuni 4 tabletti 6h vahedega. Migreeni hoog sellest ei lühene, kuid valu saab leevendatud.
Uurisin selle ravimi kohta ja siis tekkis küsimus, kas ma peaksin hoopis võtma migreenihoo alguses ravimit 100 mg annustena (praegu olen võtnud 50 mg annuseid)?
Kas ravim peaks toimima nii, et peale manustamist migreeni hoog raugeb, või on nad valu vaigistavad (praegu toimivad valuvaigistavatena)?
Praeguse raviskeemi järgi kulub ca 8 tabletti (50 mg) ühe migreeni hoo kohta. Kas see kogus on normaalne või liiga suur?

Arst vastas:

Mark Braschinsky

dr Mark Braschinsky

Neuroloog

Tere,
sumatriptaan on migreeni hooravi kuldne standart, nagu seda sätestab Euroopa migreeniravi juhend. Tõepoolest, esimene soovitus on proovida võtta 100 mg, mis on samuti lubatud ühekordne annus. Kui ka sellega tekib hoo taastekkimine, siis soovitatakse proovida pikema toimega sama grupi ravimit - frovatriptaani. Ravides vähemalt 3 hoogu ühtemoodi, saate võrrelda parimat Teie jaoks lahendust!
RAvimite tarvitamise koguste juurees on oluline mitte niivõrd ühe päeva sees tarvitatavate tablettide arv (nii kaua, kui see püsib lubatud ööpäevaste annuste piires), vaid valuvaigstite tarvitamise üldisem sagedus ehk päevade arv igas kuus. Selleks soovittakse pidada peavalu päevikut. Peavalude süvenemise seisukohalt ohtlikuks peetakse sagedust 10 päeva kuus või enam!
Lugupidamisega
M. Braschinsky