Krooniline migreen või liiga hilja diagnoositud borrelioosi tagajärg? 09.08.13 / Peavalu

Külastaja küsib:

Tere!

Selle aasta veebruaris käisin viimati teie juures vastuvõtul. Diagnoosiks sai krooniline migreen ning ravikuuriks määrasite Cymbalta, esialgu 30mg , edaspidi 60mg päevas. Kohtuma pidime poole aasta pärast(august-september). Aega siis kirja ei pannud.
Peale teie juures käidud viimast korda lasin teha teie soovitusel borrelioosi analüüsi, mis osutus positiivseks, sain ravikuuri. Samuti käisin selgroo röntgenis, kus leiti, et selgroog on veidi kõver ning kaelalülid on omavahel nihkes (täpne anamnees on olemas registris/andmebaasis).

Vahepeal on olnud 2 suuremat atakki, 17.mai ning 18.juuli ( silmanägemise hägustumine ja püsimine sellisena mõni tund). Sellele on järgnenud vasaku näopoole allavajumine (suunurk, silm), üldine tundetus, nõrkus ning hingamisraskused. Tõsisem atakk oli 19.juulil, kus viimasena nimetatud sümptomid avaldusid puhkeolekus (silmanägemine hakkas hägustuma kell 21.00 paiku eelneval õhtul) ja kell 2 öösel lisandus halvatus ning üldine halb enesetunne, südames pitsitas ja kloppimise tunne. Arstiabi otsima ei läinud, kuna teadsin juba ette, et hakatakse silmaarsti juurde saatma, kuna EMO-s selle probleemiga ei tegeleta. Paaril järgneval päeval oli jõuetus, vaevaline kõndida, väsimus ning kurnatus.

Viimased 2 kuud võitlen tugeva pearinglusega ning tihti on pilt hägune või kahe-kolmekordne, lisaks on tunne vahepeal, kui astun, lööb keegi mulle samal ajal mingi esemega kuklasse või oimukohta. Koormustestil (EKG) ühtegi probleemi ei tuvastatud. Samuti on unehäired ning raskusi magama jäämisega.

Nüüd aga selgus, et teie juurde on ajad kuni aasta lõpuni võetud ning saan vaid teiste neuroloogide vastuvõtule.

Kuidas peaksin edasi käituma? Kas peaksin pöörduma alternatiiv-meditsiini poole?

Leevendusena olen käinud korra punktmassaaži tegemas, mis aitas leevendada lihaspingeid kaelas ja seljas.

Arst vastas:

Mark Braschinsky

dr Mark Braschinsky

Neuroloog

Tere,
alustatud ravi efektiivsust on kõige parem hinnata siiski individuaalse konsultatssiooni põhjal -analüüsitakse peavalu päeviku sisu, võrreldakse enne ja pärast ravi, võetakse arvesse kaasfaktorid jne. Hetkel Teie eelmise minupoolse konsultatsiooni detaile hoomamata, võin kommenteerida osaliselt:
- borrelioosi avastamine oli oluline, et vältida tulevikus hilisborrelioosi ja sellega kaasuvate tüsistusi. Järelkontroll selles küsimuses peaks toimuma infektsionisti juures;
- selgroo röntgeni väärtus kroonilise migreeni seisukohalt on tühine, kuna migreen on peaaju haigus. Lisaks kiputakse selgroo röntgenis nähtu võimendama ja omastama sealsetel tegelikult enamasti ealistel muutustel üleliigset ja põhjendamatut tähendust;
- alternatiivmeditsiin, nagu juba mõiste ise, tegeleb alternatiivsete ravimeetoditega, mis enamasti tähendab seda, et kasutatakse kas teaduslikult üldse tõestamata või siis ebakvaliteetsetel uuringutel põhinevaid ravisoovitusi - pigem ei soovita, kuna sellega suur risk oma ressurss lihtsalt raisata;
- massaazh omab teatud efektiivsust, seda peamiselt siiski pingetüüpi peavalude vastu. Kuna tegemist (professionaali poolt tehtuna) suhteliselt madala riskiga või hoopis riskivaba tegevusega, siis juhul, kui see Teie enesetunnet parandab, siis võib sellega jätkata. Samas enamus uuringuid näitavad, et aktiivsete lihasharjutuste tegemine on võrreldes massaazhiga on andmas palju kestvamat ja suuremat toimet (lisaks hoiab kokku ressurssi, kuna neid harjutusi saab enamasti teha ise, massööri töö aga vajab tasustamist).
- Cybalta ehk duloksetiin on üks kroonilise migreeni profülaktikas kasutatavatest ravimites, millest on annusest sõltuv toime: 60 mg on sageli piisav annus, mistõttu soovitatakse just sel annusel teha pikemat kuuri ja siis otsustada, kas ebapiisava algse efekti tõttu tõsta annust 90-le ja vajadusel 120 mg-le.
- kõige sisukamat konsultatsiooni saab ikkagi personaalselt ja individuaalselt, kus jutu käigus võib selguda veel rida detaile, mida ma peaksin teadma selleks, et Teie ravi optimeerida edasist raviskeemi. Minu juurde saab erinevalt:
* SA Tartu Ülikooli Kliinikumis nö "tavajärjekord", mis eeldab eprearsti saatekirja aj on tõepoolest praegu piak ooteajaga.
* SA Tartu Ülikooli Kliinikumis tasuline vastuvõtt, mis, minu teada, on "tavajärjekorrast" lühem.
* Vastuvõtt Erakliinikus Elite.
Lugupidamisega
M. Braschinsky