Peavalu ja pinged abaluu ääres 29.06.13 / Peavalu

Külastaja küsib:

Tere.
Olen peavaludega vaevelnud juba oma terve täiskasvanu ea. Siiani ei ole sellele lahendust leidnud. Nüüd on asi juba nii kaugel, et ma ei suuda enam tööl käia. Terve selg ja abaluu tagused lihased lähevad pingesse ja tekib meeletu peavalu, mis on tugevam selle poole peal, kust lihased rohkem pinges. Hakkab ka kõrvas plõksima ja ninakoobas on ka valus ja umbes. Kui peavalu läinud, on ka ninaga ok. Tulin töölt ära ja olengi olnud juba 19.aprillist kodus. Nüüd, kui olen tarvitanud juba 2 kuud Medroli, nagu kadus ära see selja valu ja ka pea ei valutanud enam nii nagu tavaliselt. Proovisin siis minna tööle, mis oleks pidanud nagu olema sobilikum (ei olnud raskuste tõstmist ja püsivat sundasendit), aga asi lõppes jälle sellega, et olen teist päeva peavalus, millele tavaline valuvaigisti ei aita(ibuprofen+paracetamol). Perearst on minu kaebuste kohaselt leidnud, et mul on ka probleeme kolmiknärviga(mille puhul võtan Neuruntini) ja ka kimbutab mind herpesviirus(huulel). Samuti on esinenud ka erinevate väikeste liigeste ja põlve valulikkust ja kuskil pool aastat juba ka seljalülid (Töö oli 12h seismist). Viimati oli ka vererõhu tõusu ja ka urotraktis põletiku näitajad. Perearst lasi teha röntgeni seljast, mis näitas rinna- ja nimmelülidel lõpp-plaatidel skleroosi ja i/vliigestes osteoartroosi. Rö-leid: Lülisambas osteokondrootilis-artrootilised muutused. Raviks Medrol, võimlemine ja veel kord võimlemine. Ma saan aru küll, et kui selja lülid on kanged ja veidi valulikud, et siis on liikumine hea, aga kas see on ka minu peavalude põhjus? Sooviks teie arvamust, sest nii ei ole võimalik tööl käia.

Arst vastas:

Liis Sabre

dr Liis Sabre

Neuroloog

Tere!
Vabandust, et pole suveaja tõttu kiiremini vastanud.
Teie probleem on kombineeritud ja seetõttu ka keeruline.
Minu esmane soovitus on liigesprobleemide tõttu minna reumatoloogi vastuvõtule, sest metüülprednisolooni ei hakata niisama võtma!
Järgmine samm on spetsialisti poolt juhendatud füsioteraapia. Sinna saab Teid saata perearst!
Kolmandaks on nii paljude ja tavaelu häirivate valude korral ka alati kaasnevaks meeleolu langus, kumb tingib kumma, jääb sageli selgusetuks.
Peavaludele saaks nende eelpool mainitud probleemide lahendamisel kindlasti palju leevendust. Oluline on hakata pidava peavalupäevikut. Panete kirja, kui palju selle valuga valuvaigisteid tarvitate. Pingetüüpi peavalu läheb rohke valuvaigistite tarvitamisega hoopis kolmandaks valuks, mille ravi on väga raske. Ja siis, kui valupäevik 3 kuud peetud, broneeriga aeg neuroloogi vastuvõtule (hea, kui ta oleks enam peavaludele orienteeritud).
Lugupidamisega,
Liis Sabre