Surve peas. 09.03.13 / Peavalu

Külastaja küsib:

Tere! Aastaid tagasi hüppasin peaga vees oleva kivi vastu, kivi oli päris terava tipuga ja haavast tuli nii palju verd, et ülakeha oli sellega kaetud. Puudus transport, millega haiglasse minna, siis lihtsalt surusin riide haavale ja kui verejooks jäi pidama, tundus kõik korras olevat ja nii jäigi arsti juurde minemata. Miingi aeg peale seda juhtumit hakkasin tundma peas survet selle koha peal, kus haav on ja tuima valu, mis eriti annab tunda siis, kui soojast toast õue lähen ja vahel muutub pilt silmi eest hägusaks, kui surve tugevneb.
Enam ei kannata seda tuima valu peas ja ebamugavustunnet. Olen kuulnud, et vasomotoorne peavalu pidi selliseid vaevusi põhjustama? Pevalu on pidev, tuim, paikne, aga vahest käib lainetena üle pea. Kui midagi hullu ei ole, siis ehk armkude surub vastu närvi? Kas üldiselt annaks antud olukorda ravida, kui jah, siis milline ravi oleks?
Esimesel võimalusel lähen nüüd arsti juurde, tahtsin lihtsalt ennast teemaga .
Tänud ette!

Arst vastas:

Liis Sabre

dr Liis Sabre

Neuroloog

Tere!
Teie kirjelduse järgi ei ole peavalu otseselt traumaga seotud. Oluline on teada, kas valu on ühel kohal, konkreetselt piiratud alal või laialt üle kogu pea.
Vasomotoorset peavalu tänapäeva peavalude klassifikatsioonis enam ammu ei eksisteeri. Nüüd, kui meie teadmised on oluliselt paremad, on valudel oma spetsiifilised patomehhanismid, vasomotoorne peavalu võiks mõnes mõttes sobida migreeniga.
Teie kirjelduse järgi võiks tegemist olla pingetüüpi peavaluga.
Kindlasti võtke neuroloogi juurde kaasa peavalupäevik, kus märgite valudega päevad ära ja tarvitatud ravimid.
Traumajärgne peavalu on sage, kuid sellel on kindel ajaline seos traumaga (7päeva jooksul) ning krooniline vorm kestab kaua, kuid mitte aastakümneid.
Ravi sõltub konkreetsest valust, teie kirjelduse järgi ei saa ma seda nii diagnoosida (väga palju küsimusi, millele ma teie jutust vastust ei saa).
Seega soovitan esmalt perearsti ja seejärel vajadusel neuroloogi konsultatsiooni.
Lugupidamisega,
Liis Sabre