Virelevus silmade ees, millele järgneb tugev peavalu 05.03.13 / Peavalu

Külastaja küsib:

Tere
Juba alates põhikooli ajast (umbes 2000 kuni 2007) algasid mul imelikud peavalud. Algas sellega, et silmade ees tekkis värelus (samasugune effekt kui keegi teeb fotoaparaadiga kasutades välku pilti) ning läks aina laiemaks ja laiemaks, kuniks mõlema silma nägemine oli blokeeritud. Kestis max 30 minutit ning sellele järgnes tugev pealavu. Käisin selle murega nii närviarsti kui ka silmaarsti juures, kuid sealt mulle öeldi, et tegemist on kasvamisraskustega ning ma kujutan ette seda (jah, just nii mulle öeldigi). Soovitati hakata peavalu päevikut pidama, mida ma ka tegin ,kui selle kasust ma siiani aru ei saa. Lisaks mul paluti minna ravile Tõnismäe polikliinikumi, tehti kammitaolise esemega ringjaid liigutusi peale, tundus nagu annaks õrnu elektrilööke (ei mäleta enam nime kahjuks). Mõneks ajaks need valu ja virelus kadus, kuniks tulid tagasi, seekord harvemini. Ka seekord algas kõik virelusega, tekib nõrkuse tunne ning ka iiveldus, higistamine samuti. Läheb lainena kas üle mõlema silma või piirdub ühe silmaga. Ka täna juhtus selline olukord, olles tööl tekkis ringjas virelus parema silma ette ning liikus sealt edasi parema silma nurka. Kestis umbes 15-20 minutit, millele järgnes peavalu, kuid seekord tuli virelus tagasi haarates terve parema silma, nägemine on takistatud, pole võimalik fokuseerida ega midagi. Järgnes tugev valu silmade taga ning ka meelekohtades. Kas oskate aidata? See takistab mu elu ning on äärmiselt murettekitav.

Arst vastas:

Mark Braschinsky

dr Mark Braschinsky

Neuroloog

Tere,
esimene mõte oleks auraga migreen, kuid see vajaks teatud detailide täpsustamist - kas on nägemishäire 1 silma ees või mõlema silma ühe VAATEVÄLJA (ehk siis parempoolse) häirega? Vaja teada kõiki peavaluga kaasuvaid kaebusi, peavalu faasi kestvus, intensiivus jms. Selle info põhjal saab juba kindlamalt väita, et tegemist on tõepoolest auraga migreeniga või oleks vaja teha täiendavaid uuringuid (migreeni kindel diagnoos selliseid uuringuid ei eelda). Alles siis saab täpsemalt rääkida ravist. Migreenil on olemas spetsilifilisemad valuvaigistid. Need on retseptirohud, nii et kontakt arstiga selleks, et Teid aidata on möödapääsmatu. Seetõttu on mõtekas konsulteerida neuroloogiga (juhul, kui perearst kõhkleb migreeni diagnoosiga). Ravi täpse valiku seisukohalt on oluline teada k ahoogude sageduse. Nii et, kui lähete arsti juurde, siis kindlasti soovitan kaasa võtta täidetud peavalu päevik!