Muutunud peavalu iseloom 08.02.13 / Peavalu

Külastaja küsib:

Tere!
Olen 33a 2 lapse ema. Peavaludega kimpus alates 14. eluaastast. Diagnoositud pingepeavalu ja migreeni kooslus. 13 a tagasi on tehtud ka kompuutertomograafia, mis oli tookord korras. Viimastel aastatel on suured migreenihood viinud järjest sagedamini kiirabisse, varem oli neid aastas 2-3, nüüd jaanuaris ainuüksi 2x 2 nädala jooksul. On välja kirjutatud hädaabijuhtudeks ka Diclac 75mg, mis alguses mõjus, enam ei, varasemalt proovitud ka mitmeid teisi, kuid pole neist abi olnud. Muudel juhtudel olen kasutanud Solpadeini, see aitab ainsana väiksemate valude korral. Möödunud novembris oli üks hirmutav 5-päevane periood, kus kuklasse lõid meeletud valusähvaka ja kõrvade juurest jooksid ühel päeval sellised peened elektrisirakate moodi asjad pealaele kokku. See oli paljuski seotud just ka rõhuga, sähvakad läksid hullemaks nt. voodist ülestõusuga või trepist üles tulles. Kuna see uus kogemus oli minu jaoks väga hirmutav, varem polnud kunagi kuklas miskit toimunud, sain saatekirja neuroloogile. Tema vaatas üle, kopsis, lasi harjutusi teha, ja ütles, et ei näe ainsatki näidustust, miks saata mind uuesti uuringutele (soovisin korrata kompuuteruuringut, ja ka perearst arvas, et seda mulle võimaldatakse, sest 90-ndad on kauge minevik), lisaks olen kuulnud järjest tuttavatelt, et esimene kord pole seal masina all paljudel midagi avaldunud, küll aga teistkordselt. Neuroloog ütles ka irooniaga, et võin seda uuringut iga kell oma raha eest teha. Ühtki viirust tookord ei põdenud, nohu ega mitte midagi muud, ühtki külmetusnähtu polnud. Unustasin asja ära, sest usaldasin professionaali. Nüüd on see kukal aga end taas märku andnud, seekord siis viiruse ajal, kuid viirus ise juba pm põetud, oli kurguvalu ja nohu, köha, palavik. Kuid all kuklas on tunda alatasa nagu sellist neljakandilist osa, mille pihta nagu keegi prõmmiks ja seal sama peavalu, mis olnud varem otsa ees, lihtsalt teda on tunda kuskilt altpoolt, mitte otseselt kuklas. Teine ja valusam variant on kukla vasemal pool allosas, kus oleks nagu mingi osake, mis valust taob, ja koos valuga see osake tuksub kõvasti nagu südamelööke, pea padja peal on seda väga hästi tuna. Tundub v-olla kummalise seletusena, kuid just nii see on. Viimati oli täna hommikul ärgates, võttes 2 solpadeini ja minnes tagasi magama, oli see seekord õnneks 2,5 tundi hiljem kadunud. See kõik toob selle novembrikuise hirmu mulle tagasi, olen kuulnud, et muutunud peavaluga tuleb alati tegeleda ja sellest arstile rääkida. Kogu minu pika jutu kokkuvõtte ja küsimus Teile on, kas peaksin tõesti enda rahustuseks käima omal kulul uuesti pärast 13 a kompuuteruuringus (pole veel aimugi, mis see maksta võib), või võiksin minna veelkord neuroloogile selle murega? Veel sooviks teada, kas nõelravi, mda kunagi proovinud pole, oleks mulle ok? Mäletan, et kunagi uurisin, ja siis nõelraviarst ütles, et pigem oleks see aidanud peavalude alguses, mitte enam nüüd...Ootan suure huvi ja tänutundega Teie vastust, et näha, kuidas edasi toimida, hirmu all elamine on ka jube..Ahjaa, 2010 on ITKH-s tehtud ka neurofüsioloogiline uuring, see oli korras.

Arst vastas:

Mark Braschinsky

dr Mark Braschinsky

Neuroloog

Tere,
üldjuhul primaarsete peavalude käsitluse juures kehtib reegel - mida pikem on peavalude ajalugu, seda kindlam on, et selle kaebuse taga pole mingit muud haigust, mida saaksime kindlaks teha kompuutertomograafilisel või muul visualiseerival uuringul. Viimased on mõeldud eeskätt orgaanilise patoloogia välistamiseks, mis enamasti annab progresseeruva iseloomuga valusündroome. S.t., kui Teil oli nove,bris peavalu, mis peale seda mitmeks kuuks on ära kadunud, siis tõenäosus, et see oli tingitud mingist haigusest, mida me saaksime nö. "pildile", on väga väike. Migreeni kohta on teada, et see haigus võib teine kord muuta oma iseloomu aastate vältel, eriti, kui peavalude igakuine sagedus on tõusva tendentsiga. Mida ei lugenud Teie küsimusest välja, on tegelik peavaludega päevade arv kuus, mis annaks aimu kuivõrd krooniline on peavalu tervikuna. Sagedaste episoodiliste ja krooniliste peavalude ravi peamine suund on profülaktiline, mitte otsene valuvaigistamine "tavaliste" valuvaigistitega. Viimaseid ei tohi väga sageli võtta, sest need ise võivad tekitada valude sagenemise ja uue peavalu lisandumise - krooniline ravimite liigtarvitamisest tingitud peavalu. Opioidid (nagu Teie kasutatavas solpadeiinis on kodeiin) pole peavalude ravis üldse soovitatavad, nagu ka teised kombinatsioonravimid. Soovitan Teil oma raviarstiga koostöös vaadata üle mitte ainult profülaktilise ravi näidustusi, vaid valida ka õigeid hooravimeid.
Akupunktuur võib vähendada pingetüüpi peavalude sagedust.
Lugupidamisega
M. Braschinsky