Kobarpeavalu hapnikuga leevendamise võimalus Eestis 05.02.13 / Peavalu

Külastaja küsib:

Mida teha, et Eestis saaks kobarpeavalu puhul proovida hapnikuravi?
Mida selleks peab tegema?
Kas kobarpeavalu põevad tervishoiuökonomistid saavad aidata?

Arst vastas:

Mark Braschinsky

dr Mark Braschinsky

Neuroloog

Kobarpeavalu hooravi esimene valik on hapnik - seda ravisoovitust tuntakse juba ammu. Meil Eestis praeguse hetkega Haigekassa kobarpeavalu raviks hapnik-ravi ei kompenseeri. Eesti Peavalu Selts on aktiivselt tegelemas selles suunas, et seda kahetsusväärset olukorda, millega me välismaalmale paistame silma negatiivses mõttes, muuta. Teades meie süsteemi rigiidsust ei saa, kahjuks, lubada, et positiivset otsust tuleb kiiresti (kui üldse). Kindlasti aitab teatud politiseeritud struktuuride otsuste langetamise protsessile kaasa, kui lisaks arstidele, meedikutele ja ravimfirmadele, oma vajadustest aktiivselt ja avalikult räägivad ka patsiendid ise!
Mis puudutab aga kobarpeavalu profülaktilisi ravimeid, siis pikaajaliste või sagedaste kobarate ajal soovitatakse esmavalikuna ravi verapamiiliga.
Lugupidamisega
M. Braschinsky