Peavalud 13.01.08 / Peavalu

Külastaja küsib:

Tere !
Kirjutan oma ema eest, kuna teda vaevab see mure juba mitu mitu mitu aastat ning mul on seda paha kõrvalt vaadata. Probleem on selline. Nii palju kui ma oma ema tean ja kaugele mäletan, siis tal on koguaeg väga sagedased tugevad peavalud. Ta on väga tundlik igasugustele välistele füüsilistele teguritele. Kui muusika mängib natukenegi liiga valjult, on kindlalt teada ,et õhtuks tal pea valutab. Ta väldib aastaringselt absoluutselt külmetamist, sest iga väiksemgi külmetus toob talle ränga peavalude hoo. Kui õues on tuulisem kui tavaliselt, on jällegi teada et ema on kaks päeva jälle voodis valude küüsis. Ma ei tea veel ühtegi inimest, kes oleks elujooksul nii kaine nii pikka aega olnud, kui mu ema. Suurtel tähistustel ja jõuludel võtab paar lonksu veini vms kuid jällegi kajastub see üpris varsti peavalus. Kerget mahendust pakub vaid masseerimine, kuid jällegi ajutine lahendus. Pidutsemistest ja seltskonnas viibimisest on ta ammugi loobunud, tervis ei peaks vastu. Kui teiste lastega ja emaga väljas jalutamas käime ja näeme, et ta on vait või tujukas, ütleme et tal on kerge peavalu. Kui ema on üksi oma toas voodis terve päeva ja õhtu, kuni hommikuni, siis me ütleme, et tal on keskmine peavalu. Ja kui ema on mitu päeva voodis, okseämber peatsis ja ei saa tööle minna ning nõuab absoluutset vaikust, on ränk peavalu. Ei ole midagi hullemat, kui näha seda kõike pealt, saamata midagi teha. Tööjuures vahetas ta oma ametikohta (istuva töö)teise vastu, nüüd ta liigub ringi ja kontrollib töölisi. Kuigi kodust võimlemist tegi ta juba enne sellegipoolest.Ikkagi, peavalud ei ole kadunud. Kui on kergemgi tõmbetuul, on peavalu järgmisel päeval 100 % garanteeritud. Ta on peavalude ori ja seda mitmeid aastaid ! Perearst suhtub temasse kui "keskmisesse migreeniga naisesse" ning soovitab aspiriini , paratsetamooli või muud tabletti. Ema on KÕIKE proovinud, tablett EI ANNA tulemust. Mul on tunne, et ta võtab seda juba vaid enda rahustamiseks ränga valu ajal ning võibolla psühholoogiliselt loodab selle vaigistavat toimet. Mitmed aastad tagasi aitasid soovitatud doosid, praeguse seisuga ei aita ka maksimaalne doos. Mõnikord,kui parem olla, viskab ta irooniliselt nalja ja ütleb, et veri on tal juba nii lahja ja vedel aspiriinist, et ei tohi rohkem võtta. Kõik solphadeinid ja muud samalaadsed vaigistajad on läbi proovitud. Tableti taha probleemi varjata ei saa , eks? Ta on määrinud ka Vietnami tähesalvi kuklale, kuid jällegi- ajutine lahendus.Teinud igasuguseid teesid jne... Elektriline soojenduskott on tal tavaline kaaslane, kuigi meil on toad soojad. Mõnikord võtab lõõgastumiseks vanni, mõnikord kui lapsed ära, saab rahus olla, kuid kõik need variandid aitavad valu vastu ajutiselt ning kui mõned päevad on äkki rahu majas, siis ootab ta kartuses, millal peavalu jälle tagasi on. Need ei ole mingisugused kerged peavalud, mis alluvad minusugusel noorel mõnele preparaadile. Kui saaks valusid kategooriasse jaotada, selekteeriks ma juba pealtnägijana valu kõrgeimasse kategooriasse üldse- aeglaselt tappev, rämedalt piinav, tihedalt esinev ränk valu. Valu all on tavaliselt - kukal, meelekohad, otsaesine ja pealagi. Kui pea valutab, ei ole ta eriti rääkimisvõimeline. Vaid täielik rahu ja vaikus lasevad tal olla. Südamepahasus on tavaline nähtus, mis valu juurde käib.
Ema on 50-aastane, 6 lapse ema (kodus praegu 2 noorimat). Kurdab, et juuksed on hõredad. Õhukesed on nad sellises vanuses nagunii... Midagi tõsist on tema pea ja tervisega lahti. Ta süüdistab end selles, et kunagi noorena, kui koolis käis, polnud ta perel võimalik sooje riideid soetada ning tolleaegsete kolmekümnete - neljakümnete miinuskraadidega, käis ta lihtsalt pearätiga ning kannatas külma. Sooja ruumi sisenedes ta mäletab et pea hakkas imelikult plõksuma, nagu soojeneks justkui üles .Kas see võib olla praeguste ja pikaaegsete peavalude põhjuseks ? Ei tahaks uskuda, et mitmelapselise perega käib juurde selline suur pinge, et algab juba mitmetagustest aastatest ja kestab muudkui edasi ?Kuigi pingeline ja vaevaline elu on meie perel nagunii olnud... Kas asi on veresoonkonnas või milleski muus ? Kas ja kuidas seda annab ravida ja parandada ? Kas sellest peavalust saab kunagi lahti ? Kuidas ?Mul on paha seda tütrena kõrvalt näha.
Kui vaja, võin meditsiinilise kohapealt veel täpsmalt talt täpselt üle küsida, kas on ka palavikku, silmavalu jne...milliseid tablette on proovinud, kas kasutab muid ravimeid ja muu selline. ..Võibolla oskate ka praeguse seisukohapealt midagi öelda? Abi on vaja, see on selge. Professionaalset abi.

Arst vastas:

dr Toomas Toomsoo

Neuroloog

Tere,

siin on palju küsimusi, mida läbi interneti lahendada ei saa. see eeldab vastuvõtule tulekut. See sõltub ka kus Teie ema elab. Mina olen Tallinnas, kui Te ei asu siin, siis on selle organiseerimine keeruline mitte aga võimatu. Mõelge ja kui olete otsustanud mingi variandi kasuks, siis ootan teie meili.