Peavalud 11.07.07 / Peavalu

Külastaja küsib:

Tere!

Mul on 8 aastat pea valutanud. Valud on peaaegu iga päev. Kuus on u 1-3 päeva kui pea ei valuta. Peavalud ei ole ühepoolsed ega pulseeruva iseloomuga. Valud on kogu peas. Silmad on valguskartlikud.

Kompuuteruuring ja MRI on tehtud 2,5 aastat tagasi, ei olnud mingeid kõrvalekaldeid. Nelja erineva neuroloogi juures olen käinud. Ühe juures käin jätkuvalt, kes mulle botoksit otsaette ja kuklasse süstib ja muidu lohutab.

Esimene neuroloog, kelle juures käisin, ütles, et pingevalu ja soovitas nõelravi, mis ei aidanud.

Teine neuroloog arvas samuti, et pingepeavalu ja kirjutas vererõhutablette.

Kolmanda neuroloogi juurde minnes teatasin ise endale pandud diagnoosi, et mul on migreen. Minu diagnoos tugines sellele, et Imigran Radis (3x100mg) aitab vahel harva kaheks tunniks ja seejärel tuleb peavalu tagasi. Kui peavalu on paariks tunniks Imigrani mõju tõttu üle läinud ja siis tagasi tulnud, olen uuesti suure annuse Imigrani võtnud. Imigrani rekordid on 1000 mg päevas, mille peale õhtuks on valu järgi andnud, aga veri ei taha ka enam soontest läbi mahtuda, käed on surnud ja kardan serotoniini mürgitust saada, kuna kasutan ka antidepressante (Zobig).

Olen proovinud kõiki käsimüügis olevaid valuvaigisteid, põletikuvastaseid valuvaigisteid, beetablokaatoried, kaltsiumblokaatoreid, triptüüle, epilepsiaravimeid, antibeebipille (10 aastat) ja nende ärajätmist (viimased 1,5 aastat), nõelravi, füsioteraapiat, massaazi, hiina traditsioonilist meditsiini, manuaalteraapiat, kiropraktika, aga kasu ei ole olnud. Ka pika toimega triptaan ei aita. Neuroloogid kehitavad õlgu ja ütlevad, et ma olen kõik võimalikud asjad ära proovinud...
Stressi olen püüdnud vähendada sellega, et olen viimased 2 kuud haigulehel olnud ja lihtsalt puhanud. Alkoholi tarbin äärmiselt vähe, söön regulaarselt, aeglse toimega süsivesinike dieeti olen proovinud, unereziim on korras, toiduga seoses ei ole avastanud mingeid esile kutsuvaid faktoreid. Proovin liikuda värskes õhus, aga lihtsalt aeglane jalutamine võib mul samuti peavalu vallandada. Kehakaal on 5-8 kg ülekaalu, vererõhk ja veresuhkur on normis. Vahepeal olin norm kaalus paar aastat, aga see ei muutnud ka midagi peavalude suhtes.

Peavalu on eriti tugev alati mense ajal. Ühtegi korda ei ole mööda läinud kolme aasta jooksul, kui asja jälginud olen, et mense ajal poleks peavalu olnud. Mense on regulaarne, aga kestab 11 päeva. Enne hakkab valu pihta ja jätkub peale seda. Kuskil tsükli keskel on paar päeva ilma valuta. Sünnitanud ei ole, aborti teinud ei ole. Praegu kasutan vaskspiraali. Beebipillidega olid päevad sama pikad ja peavalud sama tugevad. Pillidega tuli ainult vähem verd, aga kestvus oli sama.

Olen veel profülaktiliselt enne päevade algust Imigrani, aspiriini või ibuprofeeni võtnud, aga ka see ei peleta hoogusid ära.

Siiamaani olen tööl käinud, aga ega ma pole kunagi ühegi tööga hakkama saanud peavalu ajal. Pea ei tööta, asjad lähevad meelest, arvutamine läheb sassi, lugemine ja kirjutamine ka, sõnad ununevad ära ja igasugune liigutamine lisab peavalu. Nüüdseks on tööandja aru saanud, et ma tööga toime ei tule ja soovitas mul endal lahkumisavalduse kirjutada. Ma ei olnud sellega nõus ja võtsin haiguslehe. Nüüd olen 2 kuud haiguslehel olnud. Momendil pea ei valuta, aga üldiselt on ikka iga päev valutanud. Neuroloog arvas, et minu eas ja migreeniga invaliidsuspensionile ka ei saa. Psühholoogi ja psühhiaatri juures olen ka käinud. 2 aasta käisin teraapias kerge masenduse tõttu, siis arvasid, et teraapiast aitab. Aga peavalule see ei mõjunud, sain ainult kinnitust, et mul oli raske lapsepõlv. Nüüd ma siis istun ja ootan, mis edasi saab...

Perearst ega neuroloogid ei oska minuga midagi peale hakata.

Kas keegi oskab nõu anda, mida ma peaks tegama, tundub, et olen juba kõik võimaliku ära teinud ja tulemusi ei ole.

Arst vastas:

dr Toomas Toomsoo

Neuroloog

Tere,
proovime ükskord veel. Saatke ule meil