Alkohol ja peavalu 03.02.00 / Peavalu

Külastaja küsib:

olen tähele pannud, et mul on viimasel ajal hakanud tekkima ägedad peavalud. varem ei ole neid kunagi olnud. ka näiteks peale alkoholi joomist ei ole mul varem peavalusid olnud, kui siis ainult väike pohmakas, nüüd ei kannata järgmist päeva enam välja. pea lausa lõhub otsas. joon aga ka ainult nii et pidudel paar napsu. nüüd üritan veel vähem, aga see pole ainuke põhjus. vahel tekib valu siis kui olen tavalisest kauem maganud ja valu kulmineerub päeva lõpuks, siis on nii valus, et ka halb hakkab. millest see võib olla, et mul sellised peavalud on tekkinud?

Arst vastas:

dr Sulev Haldre

Neuroloog

Kirja alguses märgitakse peavalude teket peale alkoholi kasutamist. Tõsi küll, kasutatav kogus on väike, kuid ka varem oli esinenud järgmisel päeval peale alkoholi kasutamist “pohmakas”, mis tõendab alkoholi toksilist toimet organismile. Võib olla on tegemist alkoholi aeglase ainevahetusega, või on põhjuseks eriline tundlikkus erinevate alkoholimarkide komponentidele. Oluline on järgida parimat enesetunnet. Kui üks asi ikka liiga teeb, siis tuleb sellest saadava mõnu ja hilisemate vaevuste suhet kaaluda ning teha järeldused. Valu võib tekkida ka “iseenesest”, kirjeldatakse ka peavalu teket liiga kestval magamisel või ebaregulaarse päevareshiimi puhul. Sellise peavalu täpset tekkepõhjust ei ole võimalik esile tuua. Kui aga on tekkinud kogemus valu vallandavate tegurite osas, oleks otstarbekas vahetult arsti külastuse käiguse neid analüüsida. Samuti oleks võimalik täpselt hinnata valuhoogude iseloomu. Arst saaks määratleda võimaliku migreeni diagnoosi (kui on piisavalt sobivaid kaebusi peale halva enesetunde).