Surve peas ehk "vedamine" kõrva taga 31.03.21 / Peavalu

Külastaja küsib:

Tere.
Al veebruari lõpust mitmeid kordi päevas, eriti pingeolukorras (mida on olnud palju) olen tundnud kiivritunnet peas, mis on arenenud väga lokaalseks surve tundeks vasaku kõrva "taga" (täpsemalt "kõrva taga kõrva kõrgusel ja selle lähedal seespool pea sees", mitte nt "peanaha all kõrva taga").
Peavaluks ma seda ei kutsuks, pigem oleks tegu nagu vale rõhuga kõrvas kusagil sügaval sisemuses või kusagil nina-põsekoopa-kõrva süsteemis, õrnalt julgeks ma seda tunnet seostada vasaku näopoolega üldiselt. Tasakaaluhäiret ei ole. Kõrv otse lukus ei ole olnud, aga tunne on mõnevõrra selle laadne; kuulmine pole halvenenud. Tunne on, et tugevalt ja mõnikord väga tugevalt "veab" ja "venitab" või "surub" peas hästi lokaalselt kõrva lähipiirkonnas. Tukslemist, tuikamist kõrvas ei ole, kohinat ei ole kõrvas, pulssi kõrvas ei kuule.

Puhkeasendis ja magades tunne kaob. Ärkvel, tööl ja eriti arvuti taga (istuv töö, pikad pingelised tööpäevad) häirib palju.

Peavaluks ma ei oskaks seda kutsuda, aga kuna see on halb tunne peas, teeb see murelikuks.

Nina kinni ei ole, kuigi ninaõõs on pisut turses. On krooniline heinanohu probleem mingitel hooaegadel, kuid konkreetselt viimastel kuudel pole see kuidagi olnud päevakorral.
sel aastal kuidagi olnud

Vererõhk on alati olnud korras. Täielik terviseaudit tehtud juulis 2020, tunnistatud täiesti terveks.

Millega võib olla tegu, mida ette võtta? Aitäh!

Arst vastas:

Vanda Kristjan

dr Vanda Kristjan

Perearst

Tere! Kogu kirjeldust analüüsides jääb esmaseks arvamuseks ninaneelu tursest tingitud kaebused. Alguses oli külmetuse/viiruse tunne, vähene kõrva "lukus" tunne, ninakinnisust ei ole, küll aga vähest turset tunnete. Varasemalt ka esinenud hooajaline riniit. Esmane mõte liigub viiruse järgselt vinduma jäänud ninaneelu tursele, mis ei tekita ninakinnisust, sest anatoomiliselt on see piirkond avaram. Seal asub ka kuulmetõri, mis normaalse limaskesta korral neelates avaneb ja laseb keskkõrva õhku. Kui ninaneelu limaskest on turses, siis kuulmetõri ei funktsioneeri normaalselt ja keskkõrvas tekib negatiivne rõhk, mis annab surve/tuima valu tunde kõrvas. Kuna sisse tõmbunud kuulmekile ei vibreeri normaalselt helilainetele, siis on ka "lukus" tunne.
Esmalt soovitan kas käsimüügist Flutikasoonpropionaat, mida pihustatakse mõlemasse ninasõõrmetesse esialgu 2 doosi üks kord päevas. Kui 7 päevaga kaebus leeveneb, siis võiks kuuri lõpuni teha. Kui vaevus ei leevene, tuleks pidada nõu perearstiga.
"Kiivri" tunne peas võib viidata ka lihaspinge peavalule. Kuna valu on ühel pool, siis alustada soovitan ninaneelu probleemi lahendamisega, eks siis ole arengud näha.

Head soovides, Vanda Kristjan