Probleem keelel 06.03.21 / Peavalu

Külastaja küsib:

Tere
Mul on mure keelega. Selle vasakus servas on umbes 8 kuud punakas-roosa laiguke, vahepeal paraneb ära, siis tekib jälle. Laiguke on hell, kui keel läheb vastu hambaid. Käisin pool aastat tagasi oma perearsti juures, tema arvas, et tegu on laktoositalumatusega. Tegime testid ning tõesti mul avastati väike laktoositalumatus. Sellest ajast ma laktoosi sisaldavaid tooteid pm enam ei tarbi, aga laik keelele tuleb endiselt tagasi.
Lisan veel, et 2020 juulis avastati mul suguelunditel kondülloomid. Lugesin internetist, et need võvad levida ka suhu. Olen küsinud selle kohta erinevatelt naistearstidelt ja ka oma perearstilt, kõik on väitnud, et kondülloomidega see keeleprobleem seotud ei ole.. Mulle endale aga tundub, et näen keelel selles hellas kohas ka väikseid näsakesi.

Küsimused siis pika jutu kokkuvõtteks järgmised:
1) Kas on võimalik, et kondüloomid on ka keelel ning kuidas need siis väljenduvad? Kas need on kuidagi mulle ohtlikud? (Naistearst väitis, et kondüloomid suguelunditel otseselt ohtlikud tervisele ei ole, on ainult ebamugavad)
2) Kuhu pean pöörduma, et testida, kas mul on papilloomviirus(kondülloomid) ka suus?
3) Kas tegemist võib olla keelevähiga?

Tänan juba ette vastuse eest.

Arst vastas:

Vanda Kristjan

dr Vanda Kristjan

Perearst

Tere!
Fotol nähtav leid sobib nn "geograafilisele keelele". Keelel on näsad, mis on valkja (värvus võib varieeruda) sametise struktuuriga. Vahel piirkonniti kujuneb keele näsa atroofia, mis tekitab laiguti punakad alad. Põhjusteks pakutakse erinevaid tegureid. Fotol olev muutus ei ole kindlasti kondüloomidele iseloomulik. Kondüloomid, mida naistearst diagnoosis, on papilloomi viiruse tekitatud haigus. Vastates Teie küsimustele kinnitan, et sellest viirusest tingitud muutused võivad esineda ka suu limaskestal, need on limaskestal olevad erineva kujuga, limaskesta pinnast kõrgemad vohandid, sarnanevad näsade või tüügastega. Ohtlikud need ei ole, kuid segada võivad. Pöörduma testimisele selle keelel oleva mure tõttu ei pea, sest kondüloomid on silmaga hinnatavad ja testimine lisaväärtust ei anna. Kui keeles tihkemat kohta tunda ei ole, siis ikkagi pigem geograafiline keel. See võib kipitada ja õhetada, ning seetõttu soovitatakse söögiks kasutada mitte kuuma, vürtsikat ja haput , vajadusel apteegist tuimestavaid geele kuuridena appi võtta. Soovitan günekoloogigi või perearstiga arutada papillomiviiruse vastast vaktsineerimist kui seda veel ei ole arutatud.
Head soovides,
Vanda Kristjan