küsimus ravimi kohta 14.01.21 / Peavalu

Külastaja küsib:

olen hädas ravimi tarvitamisega. perearst ütleb väga rangelt et seda rohtu tohib võtta ainult üks kord ööpäevas ja kui on näha, et antud kogus ei kata ära tervet ööpäeva, siis tuleb lihtsalt võtta suurem annus. võtan betaloc zoki, mis peaks vererõhku kontrolli all hoidma. võtan hommikuti üks kord ööpäevas poolteist ravimit 25 mg. sest olen proovinud võtta korraga 50 mg. selle peale hakkab mul nii paha. nii paha, et mitte mul ei ole lihtsalt paha vaid ma vappun ja värisen ja ei suuda muud kui ainult istuda. seni võetud poolteist sellist tunnet ei tekita, kuid õhtul hakkab vererõhk jälle tõusma. mida küll teha? tõuseks ta siis niisama natuke. mul on ikka 200 ringis rõhud. kummalisel kombel kõik minu peal eelnevalt katsetatud ravimid võtavad rõhu nii alla, et ma jälle ei suuda-jaksa muud teha, kui ainult istuda. või siis ilmnevad sellised reaktsioonid ja kõrvaltoimed, mille puhul kiirabis on soovitatud seda või toda ravimit rohkem mitte võtta. See jant käib varsti aastakümneid juba. kas siis pole olemas sellist ravimit, mida võiks võtta vajadusel või mida tohib võtta mitu korda päevas? kui ma olemasolevale betaloc zoki poolteisele võtan kell 14 lisaks 5mg metoprolooli, siis kella 16 paiku on mul nii halb olla, et ei anna enam olla. millegipärast on mul isegi tunne, et mõni vererõhuravim mul vastupidi tõstab veelgi. aga perearst ütleb et see ei ole ometi võimalik. samas tean täpselt , kui 30 a tagasi kirjutati mulle haiglas obsidani, mis pidi igasugused vahelöögid südames kõrvaldama, siis pool tundi peale ravimi võtmist oli iga 4-s löök vahelöök ja osakonna kardioloog laiutas käsi, et näeb sellist inimest esimest korda. Sama lugu on olnud veel mõnede ravimitega, millega kaasneb absoluutselt vastupidine efekt. Tegelikult ma ei saagi kontrollida vererõhku õigesti, sest sellest tundest, et mul on mega halb olla, oskan ma minutitega minna nii närvi, sest ma ise tunnen, kuidas juba enne rõhu mõõtmist ma olen endast väljas, süda klopib, silme eest must, jalad värisevad. sellist näitu, mis on siis aparaadi peal, seda ei saa ju usaldada. läheb mõnikümmend minutit mööda, on justkui kõik rahunenud, aga kuna jätkuvalt on väga halb olla, siis mõõtmine ei õnnestu ,sest juba aparaati nähes on sama kiire reaktsioon tagasi. süda klopib meeletult , peas taob jne. Ka ööpäevase uuringu korral on nii, et kui aparaat hakkab öösel rõhku mõõtma, siis ma selle peale mega ehmatan ja loomulikult niigi labiilne vererõhk reageerib otsekohe ja näidud on taevas. ma olen elu jooksul aru saanud, et mida kaugemale ma ennast arstidest ja vererõhu mõõtmistest hoian, seda paremini ma ennast tunnen, kuid siis ei ole mul mitte mingit kindlustunnet. Sest mõistusega ma saan ju aru, et minu kõrge vererõhk tahab ravi ja pidevat kontrolli. kas on üldse väljapääsu? psühhiaater pole mind aidanud, kuna on öeldud, et see on ometi hea, kui inimene on ergu loomuga ja reageerib kiiresti. ööpäevane vererõhu uuring on tuvastanud selgelt väljendunud valge kitli sündroomi , seega ei saa ma ka arsti juures enam vererõhku mõõta. seega arsti juures mõõdetud 200 , siis on jälle omakorda teistmoodi hull enesetunne. samas lähen arsti juurest ära, kuskil tunni pärast tunnen ennast jälle hästi, aga jah, mõõtmine ei õnnestu. kas on olemas sellist vererõhu ravimit, nagu ma enne küsisin .. see peaks olema beetablokaator, kuna kardioloogid on leidnud, need need sobivad mulle kõige paremini. kuid nendest omakorda paljud tekitavad köha, tavalisi hingamisraskuseid või allergilist löövet. kasutatud ravimite nimekiri on pikk, enamus on kõik perearstile tagasi toimetatud. soovitusi mulle? nõuandeid?

Arst vastas:

Vanda Kristjan

dr Vanda Kristjan

Perearst

Tere! Teie küsimusele ei ole lihtne ühest vastust anda. Saan aru, et Teil on pikk staaž südame rütmihäire ja kõrgenenud vererõhuga. Teisalt kirjeldatus ilmneb ka ärevushäirele viitavad sümptomid. Tekstis antud metoprolooli annused jäävad segaseks, kas 1,5 tabletti on kokku 75 mg kui tablett on 50 mg-ne? Metoprolool on üks beetablokaatoritest. Ravim võib olla pikatoimeline, mida tavaliselt võetakse 1 x päevas ja ka lühitoimeline, mille tarvitamine võib olla ordineeritud 2-3 x päevas. Sellel ravimrühmal on põhiliselt 2 toimet, vererõhku alandav ja pulssi reguleeriv. Beetablokaatoritel on ka teisi võimalusi. Õige ravimi ja annuse leidmine on vahel keeruline ja vajab arsti ja patsiendi head koostööd. Üks oluline lisafaktor võib olla emotsionaalne mõjutus vereõhu mõõtmisel. Kui Teil on enamuses ajast tegelikult vereõhu näidud normis ja mõõtmistel mõõdetud näidud on mõjutatud ärksast organismi reaktsioonist, siis ka madalas annuses ravim võib anda halba enesetunnet, sest alandab vererõhu näitusid rohkem kui vaja oleks. Ma soovitaksin proovida pikatoimelist metoprolooli jagada kahele võtmise korrale 12 tunni tagant. Kuigi need rohud on püütud koostada nii, et võtta 1 x ööpäevas, võib vahel mõnel inimesel ravimi toime ära toimuda kiiremini. Kindlasti peab neid tablette tervelt alla neelama.
Teiseks soovitan õppida vererõhu mõõtmist nii, et see ei oleks väga emotsionaalne ja häiriv tegevus. Selleks ei pea kohe psühhiaatri konsultatsiooni saama, vaid õppida meelestama ennast ja nõu andvaks spetsialistiks võiks olla kliiniline psühholoog. Eneseabi võtteid, mida võiks proovida leiab patsiendi juhendi lõpus, mille lisan.

https://www.ravijuhend.ee/patsiendivarav/juhendid/120/generaliseerunud-arevushaire-ja-paanikahaire-agorafoobiaga-voi-ilma-kasitlus-perearstiabis#c8362f93

Loodan, et leiate endale sobiva lahenduse.
Head soovides,
Vanda Kristjan