Väike palavik 16.06.20 / Peavalu

Külastaja küsib:

Tere!
Eelmisel pühapäeval jäin haigeks, tekkis kurguvalu, nohu ja pea paks. Esmaspäeval oli veel kurk väga valus ja nohu endiselt, kuid õhtul lisandus väike palavik 37,2 öösel higistasin ja hommikul palavikku polnud. Päeval tundsin, et hakkan kuidagi õhetama, kraadisin ja palavik oli 37,1, mõne tunni pârast tundsin, et higistan, kraadides oli palavik alla läinud oli 36,4. Õhtul kuskil 20.00 ajal tundsin jälle, et kuidagi õhetan, kraadisi ja jälle palavik 37,2. Millest selline kõikumine võib tulla? Kolmandaks päevaks oli muidugi ka juba kurk väga hea, nohu andis juba järgi, aga väike palavik ikka endiselt. Kas peaks mingeid analüüse andma? Tean, et kirjandus ei pea seda palavikuks, aga higistamisega kaob ka palavik. Kas peale viiruse põdemist võib selline palavik kesta?

Arst vastas:

Vanda Kristjan

dr Vanda Kristjan

Perearst

Tere! Alustan vastamist viimasest küsimusest. Jah, viirushaiguse põdemise järgselt võib olla temperatuuri tõus. Harvadel juhtudel isegi paar nädalat pärast muude haigussümptomite taandumist. Palavik on kaitsereaktsioon. Kui palavikule kaasnevad ka muud ülemiste hingamisteede sümptomid, siis on tõenäoline, et tegemist viirushaigusega. Kuumav tunne ja higistamine viitab temperatuuri suhteliselt kiirele muutusele (tõus ja langus). Säästlik reziim, rohke vedeliku tarbimine ja piisav aeg peaks tagama vaevuse möödumise. Perearstiga peaks nõu pidama juhul kui temperatuuri kõrgemad väärtused jäävad ka nädalate möödudes püsima või kui ilmnevad uued sümptomid või temperatuur tõuseb üle 38C.