Kurgumandlid 17.04.20 / Peavalu

Külastaja küsib:

Tere
Avastasin kurgus parempoolsel mandlil paar valget täppi, mitte väga suured ja kurgumandli all on nagu vesivilli moodi punnid, nii 3mm suurused. Vahel on tunne et miskit on kurgus kinni just paremal poolel. Kurk use valus ei ole. Kas võib tegi olla millegi ohtlikuga? Mis on need valged täpid ja mis on need vesivilli moodi punnid?

Arst vastas:

Vanda Kristjan

dr Vanda Kristjan

Perearst

Tere! Kirjeldus võib vastata mandlite krüptides moodustunud "korgile" Kurgumandel on lümfaatiline kude ja ehituselt omab süvendeid e. krüpte (vaatlusel need võivad meenutada ville). Põetud kurgumandli põletike järel võib vahel jääda jääknähuna krüptides kollakad "korgid". Kirjeldatud leid üksi ei anna muretsemiseks põhjust. Kui aga esinevad korduvad kurgupõletikud (angiinid), ägenemistega kulgev krooniline kurgumandli põletik, siis vajab see tähelepanu ja hindamist. Krooniline tonsilliit võib kaasa tuua põletikulisi liigeshaigusi, müokardiiti ja teisi tervishäireid. Kindlasti vajavad kontrolli ka hambad, sest hambapõletikud võivad olla ohtlikud põletiku kolded organismis. Tavaliselt kurgus põletiku ägenemine annab sümptomina kurguvalu ja valu neelamisel, sest limaskesta turse annab valulise aistingu. Kuna Teie kirjelduses seda hetkel ei ole, siis tõenäoliselt mingit kiireloomulist probleemi hetkel ei tohiks olla.
Head soovides, Vanda Kristjan