3 nädalat peavalu 06.04.20 / Peavalu

Külastaja küsib:

Tere! Mul on diagnoositud juba kaua aastaid tagasi migreen. Tavaliselt on hood 1 või 2 korda kuus ja kestavad 2-3 päeva aga praegu on juba 3 nädalat iga päev tugev peavalu. Olen proovinud juba kõik valuvaigistid ära ja spetsiaalsed migreeniravimid ka ( migard) aga miski nagu ei aita. Kui aitavadki, siis teevad vaid mõneks tunniks uimaseks ja peavalu õige pisut nõrgeneb. Ärkan tugeva peavaluga ja nii õhtuni välja. Arsti juurde ka praegu kuhugi ei saa. Millist ravi võiks teha, see on juba väga häiriv ja segab täiesti igapäevaelu. Valu on ka kuklas ja kaelas. Algab meelekohast ja siis kiirgub päeva jooksul üle pea. Süda paha ei ole, ei oksenda ja mingeid muid kaebusi ei ole. Migreen on tavaliselt ilma aurata ja valu samasugune, nagu ikka migreeniga. Äkki on vahepeal tulnud uued migreeniravimid, millega saaks neid hooge ära hoida või vähemalt valupäevi vähendada.

Arst vastas:

Mark Braschinsky

dr Mark Braschinsky

Neuroloog

Tere,
migreeni uutest profülaktilistest ravimitest on umbes poolteist aastat tagasi jõudnud Eestisse nn. monoklonaalsed antikehad (preparaat, mida Eestis praegu kasutame on Erenumaab). Tegemist uue põlvkonna süstitava raviga, mida me hetkel enamasti alustame siis, kui inimene on eelnevalt proovinud ka suukaudseid profülaktikume. Viimastest, eriti unehäirete esinemise korral, sobib kõige paremini ravim nimega amitriptüliin, mida saab perearst kirjutada. Hoogude kupeerimiseks migreeni korral kõige efektiivsemad on triptaanid ja kui isegi üks pole olnud piisavalt efektiivne, siis soovitatakse proovida erinevaid, et leida see, mis sobib. Vältida tuleks valuvaigistite liigtarvitamist. Lisaks soovitan õhtuti enne magama minekut teha kaelalihaste harjutusi, mida leiab www.peavalu.ee
Lugupidamisega
M. Braschinsky