Varba küüneplaat lahti 29.03.20 / Peavalu

Külastaja küsib:

Tere, avastasin täna hommikul et pool küüne plaadist on lahti.
Ta oli eelnevalt juba seline krobeline aga eeldasin, et see on jalanõudest tekitatud vigastus.

Eelnevalt pole diagnoositud küüneseent, kui aus olla pole tegelt isegi testimas käinud.
Kas ta on tekkinud nüüd küüne seenest? Ja mis ta temaga edasi peaks tegema?
Kas lasen tal kasvada ja jupi kaupa lõikan seda kui kannatab?
Kuidas hooldada küüneplaadi nahka edaspidi? Kas on mingeid kreeme/salve mida peaks kasutama?
Ette tänades

Arst vastas:

Vanda Kristjan

dr Vanda Kristjan

Perearst

Tere! Lisatud fotol on teise varba küüneplaat osaliselt lahti. Soovitav oleks lasta küünel välja kasvada, kitsa plaastri ribaga saab lahtist osa fikseerida ja kui hakkab segama, siis kääridega ära lõigata. Põhjused võivad olla erinevad. Kõige sagedasem on ikkagi mehhaaniline mõju, mille tagajärjel võib küüneplaat pakseneda. Põhjus võib olla ka erinevate küünelakkide kasutamine, mis võib kahjustada kutiikulumi, mis hoiab kinni küüneplaati. Küüneseene nakkuse täpsustamiseks tuleb teha analüüs, seda ei ole võimalik silmaga hinnata. Fotol olevad küüned on haprad ja kuivad. Küünte lõikamine liiga kumeralt ei ole õige, sest annab võimaluse küüne ümber oleva pehme koe põletike tekkeks. Küünt lõigatakse sirgelt nii, et küüneplaadi nurk on pehmest koest väljas. Soovitusteks oleks mugav jalanõu, minimaalselt kuivatavate kemikaalide kasutamine. Võib proovida käsimüügis saadavate
erinevate kaitsekreemide/õlide kasutamist igapäevaseks hoolduseks, toidulisandite kuuri, kuid imet ma sellest ei loodaks. Igal inimesel on erinevalt antud küüneplaadi tugevus ja seda muuta enamasti ei õnnestu.

Head soovides, Vanda Kristjan