Valu ja halb enesetunne pärast pingutust 04.01.19 / Neuroloogia

Külastaja küsib:

Tere!
Olen pigem sportlik 28-aastane noormees. Teinud terve elu sporti, vahel vähem, kuid viimased 4 aastat kuskil 4-8 tundi nädalas. Kuskil 5 aastat tagasi oli kergeid probleeme vererõhu ja ärevushäiretega, kuid sellest sain enda arvates harjumuste muutmisega üle.

Viimased aasta aega on tekkinud selline mure, et trennis või füüsilist tööd tehes ei suuda normaalselt pingutada enam. Kui teen päevas kaks trenni, või näiteks raskustega harjutusi, kus pean pingutama, siis järgmisel päeval on enesetunne halb, keskenduda raske, olen väsinud ja ei julge rohkem trenni teha kuna ka peas on selline ebalev "kerglane" tunne, koordinatsioon on kuidagi naljakas, aga otseselt häiritud pole (väga raske seletada antud tunnet). Samuti tekib vahel päevadel pärast pingutust südame ümbrusesse valu ning vahest lööb südamest nagu torge läbi ja enesetunne läheb halvemaks. Olen selle probleemiga käinud perearsti juures, kus on võetud verd (olen ka ise lasknud teha vereproove), mis on tavaliselt kõik korras olnud. Samuti käisin südame ultrahelil, mis olevat korras olnud.

Samuti vahest läheb kõrv lukku ja viliseb kui pingutada, näiteks lõuatõmbe tegemisel läheb kõrv lukku kuskil 5 sekundiks.

Nüüd kaks päeva tagasi käisin trennis, kus tegin ainult jõuharjutusi. Jõudsin koju ja paar tundi pärast trenni vaatasin telekat pikali olles ja käis paremast peapoolest läbi selline rõhuv surin (kuskil minut), mille ajal oli enesetunne väga halb, nagu midagi lõhkeks peas, koordinatsioon oli imelik ja pidin kohe istukile tõusma, olemine läks üliärevaks ning kartsin, et midagi halba on juhtunud peas. Sellist juhtumit on aasta jooksul varemgi ette tulnud kolm-neli korda aga kunagi mitte nii rõhutatult. Nüüd aga on kaks päeva paremal pealaes ja kuskil kõrva sees selline rõhuv tunne, kerge valu (10 skaalal 1,5 valuvaigistit vaja pole ja otseselt ei häiri) ja nagu sügeleks pea seestpoolt.

Ma tean, et antud kirjeldus on väga segane, aga tahaks teada kas oskate antud probleemile mingi põhjuse leida? Või mis arstide poole võiksin probleemiga pöörduda? Kas see on kuidagi seotud koormusega, sest ma olen terve elu teinud sporti ja kuidagi halb mõelda, et 28 aastasena ma enam ei saa pingutada trennides ja üldse trenni teha samal tasemel, kui ma vaatan, et treenimata naisedki saavad suurema koormusega hakkama.

Arst vastas:

Ain Pajos

dr Ain Pajos

Neuroloog

OÜ Neurodiagnostika

Ilmselt tuleks läbida südameuuringud (koormustest), saada kardioloogi otsus ja pidada nõu spordiarstiga. Kui kõik OK, tuleks külastada neuroloogi.

Dr. Ain Pajos
Neurodiagnostika