migreen 20.05.02 / Neuroloogia

Külastaja küsib:

Tere! Minu lapsel (10.a. poiss) on juba lasteaiast alates peavalud. Pea valutab tal umbes 2 korda nädalas. Kui pea hakkab valutama, siis võtab ta paratsetamoli ja seejärel peavalu kaob umbes 15 minutiga. 3-4 korda aastas esineb tal migreeni. Algul hakkab pea valutama, valu tugevneb kiiresti, siis hakkab oksendama, peale seda jääb magama ning üles ärgates on kõik korras. Oleme käinud selle murega perearsti juures, kes suunas meid silmaarsti (silmad terved), nina-kõrva-kurguarsti (korras) ja ka laste-neuroloogi juurde. Käisime lapsega ka kompuutri all. Kõik on korras. Pea valutab lapsel otsmiku piirkonnast.

Nüüd ma tahaksingi küsida, kas ma saaksin oma lapse heaks midagi ikkagi teha, et tal pea ei valutaks. Kahju on last vaadata, kui tal pea valutab. Neuroloog kirjutas välja ravimi Clotam (võtta 1/2 tabletti vastavalt vajadusele valuhoo alguses). Nag ma kirjutasin, valutab tal pea umbes 2 korda nädalas, aga valuhoo alguses ei oska ma ju ennustada, kas peavalu läheb üle migreeniks või mitte. Vahel, kui laps ütleb, et peavalu on tugevam, siis annan talle 1/2 tbl. Clotami. Ega äkki ravim (Clotam) lapse tervisele kahju ei tee? Kui tihti võib seda ravimit talle anda? Kas on lootust, et need peavalud lapse kasvades üle lähevad, või hoopis sagenevad ja tugevnevad? Andke palun nõu.

Tervitades ja vastust ootama jäädes, Reelika.

Arst vastas:

Ain Pajos

dr Ain Pajos

Neuroloog

OÜ Neurodiagnostika

Tõenäoliselt on kõik peavaluhood migreenipeavalud, mõned on vaid tugevamad.

Valuhoo tõrjumiseks sobib lapsele tavaliselt paratsetamool(1/2 500 mg. tabletti) võimalikult valuhoo alguses. Vaid siis kui see ei aita võib kasutada ka clotami ( võimalik on mao limaskesta ärritus) mille toime on tugevam. Migreeni see välja ei ravi.

Kuna valuhood esinevad sageli on vajalik profülaktiline ( ärahoidev, ennetav ) ravi, mis sobivuse korral võib anda pikaajalise valude taandumise (migreeni täiesti välja ravida ei ole tänapäeval võimalik).

Dr. Ain Pajos