Jalgade ja käte valutamine 26.04.17 / Neuroloogia

Külastaja küsib:

Kas olete kokkupuutunud fibromüalgia diagnoosiga ning kas fibromüalgia valud võivad olla ainult jalgades ja osaliselt harvem kätes (ainult küünarnuki triitseptsi piirkond)?
Algasid mul valud jalgades 2015 suvel, alguses pistelised valusad torked põlve piirkonnas ühel jalal, nädal hiljem teisel nädalal. Seejärel tõmbusid jala tagaosa kuidagi valulikult kangeks, et oli valus jalgu painutada ja ka käimisel oli valus. Vahepeal valutas kanna tagant. Alati paralleelselt mõlemad jalad korraga. Tol ajal tehti erinevaid uuringuid reumatoloogi juures (ANA, üldveri, kilpnääre, borrelioos, uriinianalüüsid) ka ENMG reie lihastest, MRT põlvest – aga kõik analüüsid olid korras. Seega välistati artriidid ja reumad. Neuroloog tol ajal ainult testis kabinetis, kopsis jm testid – ja ütles, et SM mul pole. Ka välistas radikuliidi, sest need valud jalgades ei ole radikuliidi moodi – kuigi mul on kunagi MRT seljast tuvastanud L5S1 diski närvikontaktiga, aga tol ajal valutas ainult selg, jalad olid korras. Alaseljavalu enam ei piina, vaid kui sobimatu liigutuse teen (nt. aevastamine), siis korraks valulikum, aga ei valuta otseselt. Kuna ennem kui need probleemid hakkasin sportisin rohkem, siis algul seostati kõõlustepõletikuga, aga karpide viisi põletikerohtude söömisest ei olnud miskit leevendust. Ajapikku sain valuvabalt uuesti käima, kuid selline sikutamise tunne põlve taga kõõlustel ja hiljem ka kannakõõlustel on püsinud ja püsib siiani 24/7. Reumatoloog kahtles küll fibromüalgia diagnoosis, aga ütles, et miskit ju peab panema kui leidu ei olnud.
Eelmise aasta sain kuidagi hakkama, rahuloleku valusid ei olnud niipalju, aga see aasta on asi hullemaks läinud. Rahuloleku valud on väga tihti, päeva jooksul võivad varieeruda tugevuselt. Hommikul vastu ööd hakkab põlveõnnaldest valutama, siis enam magada ei saa. Liikumine leevendab väheke. Eriti hulludel päevadel on valus kaasatud ka reielihased (nii hamstring kui nelipea piirkond) ja valu selline pidev tuim või nagu ka tulitaks. Aga lihast katsudes ei ole valus. Sellisel hetkel vist muutun ka närvilisemaks ja võimalik, et on tekkinud nüüd ka osaliselt depressiooni nende valude pärast. Kui valud väiksemad on tuju ka parem ja keskenudmine. Kui valud rohkem siis päris paha ikka olla nii füüsiliselt kui vaimselt. Nüüd on alles ka tekkinud uneprobleemid, varem ei olnud. Jalalihastes tunnen aegajalt nagu miski mull liiguks sees ja siis kaob. Ka vahel esineb jalalihastes selliseid pisikesi paari cm alal lihastõmblemist. Krampe ei ole kunagi olnud ja otseselt rahutud jalad ka ei ole. Kuskilt paistes ei ole. Viimastel nädalatel tunnen ka imelikk sähvatusi näo põse lõua piirkonna, see ei ole valus, aga ebameeldiv aisting nagu väike elektri löök 1 sekundiks.
Oskate nõu anda kas peaksin tegema ka aju MRT või miskit veel kontrollima, ma ei ole kindel kas kõik neuroloogilised põhjused on välistatud. Mu probleem tundub nii unikaalne ja hästi ei klapi päris fibromüalgiaga kus valusid kirjeldatakse rohkem seljas, rinnas jne. Keha osaga on kõik ok. Mul valutavad jalad. See on selline valu ja ebamugavus millele ei aita ükski tavaline valuvaigisti. Mis ma veel saaks teha?

Arst vastas:

Ain Pajos

dr Ain Pajos

Neuroloog

OÜ Neurodiagnostika

Fibromüalgia korral aitab tavaliselt Amitriptyliin 25 mg 2 tab õhtul. Toime tekib alles paari kolme nädala möödudes. Proovige ja helistage siis tel. 6 748 591

Dr. Ain Pajos
Neurodiagnostika