Ajutine nägemishäire pärast minestust 11.02.14 / Neuroloogia

Külastaja küsib:

Minestasin ligi kuu aja eest ühistranspordis ning teadvusele tulles ei näinud ma 5-10 minutit peaaegu midagi – suurem osa vaateväljast oli täidetud mustade täppidega. Pärast seda nägemine paari minutiga taastus täielikult. Olen lapsest saati aegajalt, ca kord aastas, minestanud, kuid kunagi varem pole sellega nägemishäiret kaasnenud, seetõttu tegi viimane minestusjuhtum mind murelikuks.

Ligi tund aega pärast minestamist sain aru, et olin imselt minestamisel päris kõvasti kukkunud, sest parem kehapool hakks valu tegema, sh andis tunda parem meelekoht kui midagi närisin, samas väliselt mingeid kukkumise tundemärke (verevalumeid vms) polnud,. Meelekoha valu kadus paari-kolme päevaga.

Läksin paar tundi pärast minestamist traumapunkti, kus mul mõõdeti vererõhku ja veresuhkrut ning tehti aju kompuutertomograafia, kõik näidud olid korras. Ka käisin paar päeva pärast minestamist korralises silmaarsti kontrollis, probleeme ei tuvastatud. Minestamise põhjuse leidmiseks tehti kaela veresoonte duplex analüüs, ehhokordiograafia ja Holteri 24 tunni monitoring, millest viimane andis diagnoosiks “sinus node disease” ja mille tõttu lähen sel nädalal uuesti kardioloogi juurde.

Samas uuringuid teinud kardioloog ütles, et minestamisele järgnenud nägemishäire ei saa olla tingitud südamest, vaid on ilmselt seotud ajuga ning arvas, et ehk peab minema ka neuroloogi juurde uuringutele, kuna tema hinnangul sellise väiksema peapõrutuse tõttu, mis väliseid tundemärke ei jäta, ei peaks slime eest niimoodi mustaks minema.

Teisalt nelja aasta eest tehti mulle neuroloogilisi uuringuid (elektroentsefalograafia ja tugeva väljaga MRT), tuvastamaks ega minestamised pole tingitud epilepsiast, need probleeme ei tuvastanud. Kas peaksin uuesti mingeid neuroloogilisi uuringuid tegema või võis nägemishäire olla siiski tingitud lihtsalt sellest, et ma oma pea minestamisel ära lõin?

Muid terviseprobleeme kui harv minestamine ning aeg-ajalt peapööritus, iiveldus, väiksed peavalud ja väsimus (mis kõik on vist “sinus node” haiguse sümptomid) mul ei ole, tavaliselt tunnen end hästi ja energiliselt. Ravimitest võtan vaid aeg-ajalt valuvaigisteid Ibuprofeeni ja Mefenamic Acid´it ning toidulisandeid juuste tugevdamiseks.

Elan-töötan väljaspool Euroopa Liitu ja mul pole perearsti, seetõttu küsin Eesti arstide nõu interneti teel.

Arst vastas:

Ain Pajos

dr Ain Pajos

Neuroloog

OÜ Neurodiagnostika

Tegemist võib olla migreeni erijuhu nn. basilaararteri migreeniga, mis peale mööduva nägemishäire võib põhjustada ka minestusi. Sellele viitavad ka ajutised pearinglused , iiveldused ja peavalud mis ei ole tingitud siinussõlme sündroomist. Vajate kogenud neuroloogi konsultatsiooni.

Dr. Ain Pajos