Kas peaks kiirelt selga opereerima? 27.09.13 / Neuroloogia

Külastaja küsib:

Minu seljavaevused on seotud minu tööga. Olen aastatega oma seljale liiga teinud. Nüüd püüan ennast hoida, kuid kahju on juba tehtud. Tõsisemad seljavalud hakkasid 2012. a. suve lõpus. Käisin seljavaluga tööl edasi, kuigi poleks pidanud. Alguses valutas alaselg, siis hakkas selga ka kuumaks minema vahel, närvilistel hetkedel; ning hiljem hakkas jalga valusid lööma(reide). 2013.a. veebruaris võtsin 2 nädalase haiguslehe, perearst määras mulle Arcoxia. Märtsis läksin neuroloogi juurde, ta määras mulle ketoprofenumit. Peale seda võtsin ära 2 purki 50 mg ketoprofenumit (100tabletti purgis). 12 aprill käisin kompuutertomograafias, sealt ei leitud spondolügramme, sopistumisi. Neuroloog ütles, et diskidega asi korras, saatis reumatoloogile. Selg ei läinud paremaks, augustis läksin reumatoloogile. See lasi teha proovid CRP, S-alat, S-arat. Proovid olid korras. Siis saatis ta mu röntgenisse. Sealt selgus, et SIL kitsenenud. Ta ütles, et 2 alumist nimmelüli on kitsenenud, sellest ka valu jalgalöömine. Põhidiagnoos on mul lülisamba entesopaatia. Reumatoloog pani mulle Salazopyrin 500 mg ravi peale. Mind on mitmeid kuid vaevanud jalgade nõrkus ning see on süvenenud; surin, "sipelgate jooksmine`,kõrvetavad sööstud jms. Närvisüsteem on kurnatud. Jalgade tunnetus on vähenenud, autoga sõites saab sellest aru, pedaalide tunnetus annab soovida. Jalgades on kuumasööstud, reied lähevad kuumaks ning surisevad; jalad on rasked ja tuimad, jalad nõrgad, kui vajutan midagi jalaga kõvasti, jalg hakkab värisema tõmblema, jõudu pole. Olemine on kehv, unevajadus suur. Mulle tundub, et tuleb minna operatsioonile. Arstid aina jooksutavad üksteise vahet; reumatoloogi salzopyrini ravi on pooleli, salzopyrin ei pidanud reumatoloogi mõjul diskile kuidagi mõjuma vaid liigestele. Käisin emos, seal öeldi, et jalgade nõrkus ei ole hädaolukord. Tahtsin MRT, ei saanud. Öeldi, et perearst saab saata kiirendatud korras neuroloogile ja see vajadusel neurokirurgile. Perearst jälle ütleb, et ei saa saata kiirendatud korras, võta tasuline neuroloog, siis saad kiiresti. Neuroloogile Tartus pikad järjekorrad. Samas kui ma nüüd lähen tasulisele neuroloogile, sinna saan kiirelt, siis too võib öelda, et sul reumatoloogiga ravi pooleli, ootame ravi lõpu ära ja vaatame siis. Aga siis võib olla hilja. Sai segane jutt. Ei tahaks selliseks küll kogu eluks jääda. Põie ja pärakuhäireid ei ole(veel?)
Kas on tekkinud totaalne kompressioon?

Arst vastas:

Ain Pajos

dr Ain Pajos

Neuroloog

OÜ Neurodiagnostika

Seljsdiski väljasopistusest tingitud jalavalu korral on operatsiooninäidustuseks jalalaba halvatus ja/või põie ja pärasoole töö häired. Teie vaevusi operatsiooniga ilmselt parandada ei saa ja tuleks siiski minna neuroloogi vastuvõtule.

Dr. Ain Pajos