Närvipõletik tuharalihases 22.08.12 / Neuroloogia

Külastaja küsib:

Tere!
Minu mureks on närvpõletik vasakus tuharalihases (radikulopaatia?). Liigutamisel esineb vasakus tuharas terav valu ning valu kiirgab edasi tervesse vasakusse jalga. Valu on eriti terav liigutamisel ja kõndimisel, voodis paigal lamades valu tunda pole. Kõndimisel jalg "sureb" ning nii käies kui lamades on jalg vahepeal tuim. Selg valus ei ole.
Kuigi ka korra varem oli taoline probleem kergel kujul esinenud, algas seekordne probleem 9 päeva tagasi, ning esmalt oli tuhar krampis ja jalg tuimem kui tavaliselt. Valu tekkepõhjust ei osanud aimata, kuna tegelen tugevasti kergejõustikuga, arvasin, et tuharalihas on trennist ülepinges ja sellepärast krambis. Käisin koheselt ka füsioterapeudi juures, kes üritas krampi massaažiga leevendada, kuid ilma erilise eduta. Konsulteerisin ka teise füsioterapeudiga, kes tegi mulle mõningaid venitusharjutusi, mis lühiajaliselt ka aitasid ning arvas, et valu põhjus asub seljas. Valu jätkus kergemal kujul veel 3 päeva, mille jooksul tegin ka võimaluse piires trenni edasi. Pikemat maad kõndides "suri" jalg täielikult ära, kuid istudes läks see tunne üle. Viiendal ja kuuendal päeval võistlesin valuvaigistava süsti all (toimeaine Diclac). Tagantjärele ei tea, kas see oli viga, kuid tahtmine võistelda oli suur ja arst ei keelanud võistlemist. Ilma süstita oli valu aga juba üpris tugev, eriti halb oli öösiti ja hommikuti esimest korda voodist tõustes. Seitsmendal päeval oli seis sama, kõndimine tugevalt häiritud ja püsti seistes keha päris sirgu ajada ei saanud. Olukord läks halvemaks ööl vastu kaheksandat päea, mil valu muutus keerates väga tugevaks. Olukord oli sama ka hommikul. Kuna ma ise polnud valu tõttu võimeline voodist tõusma, käis pereliige meie perearsti juures, kes kirjutas välja rohud Arcoxia 120mg. Lisaks hakkasin võtma ka küllalt suures koguses Omega 3 ja 6 rasvhappeid ja kaltsium-magneesiumi preparaati ning kanget granaatõuna ja acai-marja jooki, mis kõik peaksid samuti põletikuvastase toimega olema. Päeva jooksul valu leevenes ning kõndisin iseseisvalt ka veidikese ringi. Üldine olek oli aga uimane ning õhtul tõusis 37,2 palavik. Täna ehk üheksandal päeval on olukord sama mis kaheksandal päeval.
Sooviksin teada, et kas lisaks perearsti poolt kirjutatud rohtule oleks veel midagi, mida saaks paranemise kiirendamiske teha (näitkes röntgenpildiga neruoloogia juures käimine, elektriravi, massaaž vms)? Lisaks sooviksin teada, et kas antud probleem on tõenöoliselt põhjustatud spordist (tegelen kolmikhüppega, mis koormab selga ja tuharaid) või on tekkepõhjus mõni muu, näitkes külmetamine? Lisaks huvitab, et kas paranemisel on väga oluline end ka väga soojas hoida?

Arst vastas:

Ain Pajos

dr Ain Pajos

Neuroloog

OÜ Neurodiagnostika

Tõenäoline on siiski närviärritus, mille põhjuseks nimmelülidevahelise kõhrketta vigastus - väljasopistus. Soovitan perearsti kaudu teha rö. ülesvõtted nimmelülidest ja tulla vastuvõtule. Seniks tuleks küll loobuda trenniskäimisest ja anda seljale rahu.

tel 6 748 591
Dr. Ain Pajos