Silmanägemise probleem 01.06.12 / Neuroloogia

Külastaja küsib:

Umbes kuu aega tagasi, kui algas praktika, tundsin ühel päeval nagu oleks miskit silmas. Silm nagu kergelt vesitses ja selline tavaline juhus nagu vahel hommikuti on, et silm veidi udune. Näen ainult parema silmaga kuskil 8 aastat, vasakul silmal oli trauma. Pilt on silme ees justkui ebatavaline, silm ei fokusseeri justkui kõike korralikult. Nädal peale probleemi algust külastasin kohalikku silmaarsti, kes määras silmi puhastavad silmatilgad. Kasutasin neid 2 nädalat, kuid see ei toonud muutusi mu nägemises. Käisin Tartus silmaarsti juures, kes vaatas üle mu silmad ja ütles, et ta ei leia küll mitte midagi, mis sellist asja võiks põhjustada ja arvas, et probleem on fokusseerimislihases. Nägemine oli uuringute kohaselt korras, öeldi, et võib-olla kerge pluss, aga see on väga minimaalne. Vahel on ka silme ees sellised mustad niidikesed või asjad mis langevad, kuid need on olnud mul minu meelest eluaeg ja olen lugenud, et need ei kujuta endast ohtu, samuti oleks pidanud ju märkama seda silmaarst, kui nad ohtu kujutaks endast. Vahel tundub, et silmanägemine läheb justkui paremaks ja siis justkui kergelt halvemaks ja siis tekivad ka muremõtted, mis ilmselt aitavad veel kaasa arvamusele, et silmanägemine muutub halvemaks. Käisin ka perearsti juures, kes vaatas üle mu vererõhu ja veresuhkru, mis olid normis, kuid kui ma pidevalt jälle mõtlen oma nägemise peale, hakkab süda vahel kloppima ja on selline ebameeldiv tunne. Põhimõtteliselt on kuu aega, mil see nägemise probleem on olnud, peas kogu aeg muremõtted, mis ei lase olla. Mul on sellest juba täielik masendus. Kui hämaramas vaadata näiteks telefoni ekraani või auto armatuurlauas olevaid märgutulesid, on selline tunne justkui silm oleks märg, objekt on nagu veidi udune ja ei fokusseeri seda nagu ideaalselt ära, samuti on tunne, et igasugune valgus hakkab nagu veidi rohkem silma peale kui varem. Peavalusid ei ole, kael ei valuta ega midagi, kuid on vist rohkem pinges kui teistel. Vahel on tekkinud kerge uimasus ja nõrkus, kuid ma eeldan, et see on tingitud lihtsalt mu muretsemisest. Ehk oskate öelda, mis võib seda silmanägemise probleemi põhjustada ja mis oleks lahendus?

Arst vastas:

Ain Pajos

dr Ain Pajos

Neuroloog

OÜ Neurodiagnostika

Kui tegemis on ärevushäirest tingitud probleemiga, siis nägemine igal juhul halveneda ei tohiks. Tavalisel laheneb probleem selleks korraks mõne rahusti võtmisega ja kui nii on, tuleks kaaluda pikemat ravi. Kui aga nägemine peaks halvenema, tuleb uuesti külastada silmaarsti.

Dr. Ain Pajos