Valud rinnus - missuguse arsti poole pöörduda? 01.01.12 / Neuroloogia

Külastaja küsib:

Tere.
Olen hädas imelike valudega rinnus. Vahel on valud seotud söömisega, vahel jälle mitte. Kardioloog väidab, et infarktiohtu ei ole, seega ei tohiks need valud olla seotud südamega, maotohter ütleb, et on mõningane refluks, kuid see ei tohiks põhjustada selliseid valusid. Taastusraviarst usub, et võib olla seos kaelaradikuliidiga jne, aga mitte mingit konkreetset diagnoosi ega leevenduis pakkuvat varianti ei ole siiani saanud.
Valud asetsevad otse rinna keskel, ehk siis justkui jookseksid mööda söögitoru. See piirkond väga tihti higistab öösiti, mujalt on keha täiesti kuiv, kuid mööda seda vagu higi lausa voolab.
Kui valuhoog tekib, siis on kummaline see, et ka nahk on söögitoru ümbrusest katsudes väga valus. Üks punktike pisut söögitorust paremale (umbes 1 cm kaugusel) on valus juba mitu kuud.
Kas närvide vaheline roietepõletik võib anda ennast tunda niiviisi, et mitu kuud ei ole mitte midagi häda, siis on valu paari tunni jooksul, siis jälle nädalake vahet ja jälle paari tunni või alla selle lihtsalt on tugevad valud seal piirkonnas?
Kas on normaalne, et kui sügan ennast üsna nõrgalt sööögitoru piirkonnast, mis ulatub kolmnurgast kuni kõrini ja peale sügamist on vastik nõrk valutunne veel mitukümmend minutit? Kas on normaalne, et kui puudutan ennast korraks keskmise tugevusega sealtsamast piirkonnast, siis üle 20 sekundi säilib vastik nõrk valutunne mis algul tugevneb, siis aga nõrgeneb?
Vahel patustan kehaasendiga ja vaatan televiisorit pikaliasendis, kus vasak käsi toetab pead ja kui ma sellest asendist tõusen, siis võib mitu tundi olla jälle ülalnimetatud piirkonnas tuim ja tugev valu, mis ajab isegi iiveldama.
Enam ei tea, mida möelda, uuringuid mingeid välja ei pakuta, kas tõesti ei ole sellele valule mingit selgitust?
Kuna ma olen paljudele ravimitele ülitundlik, siis ma nende valudega ei ole võtnud ka valuvaigistit. Kannatan kenasti. Aga ükskord saab kannatus otsa, sest ei tea, mis valud need on.
Selgema diagnoosiga oleks neid kergem ka taluda, praeguseks olen välja mõelnud mitmeid haiguseid, kuid perearst ilmselt ei võtaks mind kuulmagi, et vaja oleks uurida. Valu on pisut tuikav, ei kiirgu söögitoru piirkonnast kätte, õlga ega kaela, kuid ajuti on tunne, nagu seestpoolt roniks midagi tulist ja põletavat läbi naha väljapoole.
Kas on minu valudega midagi võimalik ette võtta, mis palvega pöörduda arstide poole, et nad mulle rohkem tähelepanu pööraksid?
See, et ma viimasel ajal olen kaalust maha võtnud üle 10 kg, et ma öösiti sealt piirkonnast higistan, ei ole nende jaoks piisav alus uuringute tegemiseks. Mul esineb veel migreene, mida ma allergiate pärast samuti kannatan, õnneks mõned korrad aastas vaid.
Kas on võimalik, et kuna mulle keegi arstidest on kunagi maininud et mul on nii tugev kaelaradikuliit, et kael on röntgenis lausa kõver, võib olla valude põhjustaja? Valusid ei esine rindkeres, seljas, kaelas, peas.
Tänud Teie arvamuse eest! Elan Pärnus ja mujale linna pöördumine ei ole lihtne.

Arst vastas:

Ain Pajos

dr Ain Pajos

Neuroloog

OÜ Neurodiagnostika

Kaebuste järgi võiks oletada siiski reflukshaigust - happelise maosisu ärritava toimega söösgitorule. Võiksite mõne nädala kasutada happelisuse vastasei ravimeid (perearst), et näha kas vaevused leevenduvad.

Dr. Ain Pajos