Lihaste ja liigeste valu 02.09.10 / Neuroloogia

Külastaja küsib:

Mul on käte, õlavöötme, kaela müofastsiaalsed valud, krooniline rotaatormanseti kahjustus(selline oli kutsehaigla eelmise aasta dets. diagn.). Ma olen 23 aastat töötand väga raske füüsilise tööga, olen korduvalt käinud neuroloogil, kus ainult soovitati vahetada töökohta, mis on võimatu. Aastas käin mitmeid kordi blokaade tegemas, et saaks elada ja töötada. Eelmisel sügisel läksid asjad liiga hulluks, eriti vasakul pool sõrmedes, labas ja randmes meeletu valu, sõrmi liigutada oli piin. Sama ka õlaga kuni kaela ja kuklani. Kätt tõsta ega eriti liigutada ei saanud. Olin taastusravis novembris 10 päeva: sain blokaade, põletikurohtu. Käe sain liikuma, aga valudest lahti ei ole saanud siiani. Varem aitasid blokaadid, aga nüüd eriti mitte. Detsembris olin kutsehaiglas, seal uuriti seda õlga ultraheliga ja pandi see diagn...Sõrmedega on ikka probleem, kui pingutan, on terav valu, midagi peenemat erilist ei tunneta, asjad kukuvad ikka maha - katastroof. Kaela ja kukla valud on pidevad, eriti vasak pool lööb kõrva, silma, siis on ka tasakaaluhäired, silme ees virvendab. Kaelast liigub valu ka rinda. Sama toimub ka mul seljaga. Kesk selga hooti on põiki teravad valud nii, et ei saa hingata. Pean kontrollima iga liigutust. Siis on ka tihti nagu neerud valutavad, eriti vasakul pool, mingi asi seal vastikult tõmbleb hooti. Käisin uroloogi juures, tehti uuringud, korras. Hooti ka alla selga. Vasak põlv ei talu pinget, kükitamist, jalad surisevad, surevad. Kui arsti juurde lähen, ei oska kõike seletada, kui püüangi nagu sõrmedega, öeldi, see on kõik õlast. Ja veel mul oli märtsis soole lingu op. Eelnevalt on olnud 3 keisrit. Mul valutab naba ümbrus, mis ka vasemale kõhtu kiirgub. On puutetundlikus ja ka kõvemini ei saa puutuda. Kui kolm kuud oli möödas, ütles, et aega on vähe möödas, perearst ütles, et nii võibki jääda, et nii palju lõigatud, aga all pool haava ümbrus ei valuta??? Mul on oktoobris alles Tartu neuroloogile aeg, sel kuul mind koondatakse, et ei ole mulle vastavat tööd, praegu annan valvuritele puhkust. Veebruarist ei ole füüsilisel tööl. Mis mul lihastel viga on? Varem oli lihaste ülekoormus, aga nüüd ma olen püüdnud ennast hoida.

Arst vastas:

Ain Pajos

dr Ain Pajos

Neuroloog

OÜ Neurodiagnostika

Nii paljudele probleemidele ei ole ühest vastust. Jääb mulje, et tegemist on kroonilise hulgiliigeste põletikuga. Mis on põhjuseks - selgitavad reumatoloogid. Kindlasti on oma osa ka närvisüsteemi häirel - depressivne seisund ja ärevushäire, mida tuleks samuti ravida. Depressioon reeglina põhjustab aju valukeskuse tundlikkuse tõusu mis omakorda viib kroonilise valu tekkele mis tavalistele valuvaigistitele ei allu.

Dr. Ain Pajos