BORRELIOOSI KOHTA KÜSIMUSI 17.05.09 / Neuroloogia

Külastaja küsib:

Austatud doktor.Vabandan kohe, et kiri on pikk, aga mure piisavalt suur,et Teile kirjutada.Siin on mitmeid vastuseid puukidega levivate haiguste teemadel, aga mul on oma lugu.Olen saanud kaitsesüstimised puukentsefaliidi vastu.Seoses väga kehva enesetundega läksin perearstile eelmise aasta sügisel ja tegelikult seostasin oma hädasid kõrge pingega tööl ja oma ealisusega(olen kohe 50a saav naine).Pea oli "raske" ja uimane(nagu oleks ringi käinud), väsisin kiiresti ja kõige hullem oli see,et mu põlved ja sääred külmetasid "kondi seest" ja nagu oleks jalad kogu aeg "värisesnud"-selline lõdva tunne jalgades ,isegi astuda oli imelik.Käte "kondid" ja liigesed külmetasid tiba vähem.Tehti päris hulga erinevaid analüüse, mille tulemusel muude asjade hulgas avastati ka läbipõetud kopsuklamüüdia.Lõpuks palusin teha puugihaiguste avastamise analüüsi ka, millest selgus, et mul oli borrelioos.Saanud olin selle jumal teab millal(hammustust ma ei märganud-ei olnud mul punetavaid ringe kuskil).Eelnevalt olin borrelioosi põdenud ca 5a tagasi ja siis oli punetav rõngas jalal.Sain sügisel antibiootikumi ravi 3 nädalat.Elan maal ja meil on tõesti tohutult puuke, oma kassilt ja koeralt leian lausa iga päev ikka mitu tk neid.Kahjuks on mul siiani selline raske, paks ja uimane tunne peas(vahel nagu pea käiks ringi) ja vahetevahel külmetavad ja "värisevad" põlved ja jalad.Vererõhk on kontrolli all(ca130/90)- võtan 1 tbl Ramicor i päevas, sest sügisel avastati ka tiba kõrgenenud vererõhk.Alustasin paar nädalat tagasi küüneseene raviga,võtan teatud intervallidega
Orungali.Olen normaalkaalus naine.
.Ja siit minu küsimused:
Kas ma peaksin paluma teha uuesti borrelioosi analüüsi?Tohter ütles sügisel,et see näitaja jääb kauaks verre.Kas analüüsi andmete põhjal saab eristada, kas tegu on juba põetud borrelioosiga või juba uuesti saadud borrelioosiga?Mul on selline reaalne puugihaiguse saamise võimalus ju kogu aeg olemas.Kui selline näitaja vereanalüüsis esineb, kas siis vähemalt sellel perioodil olen borrellioosi suhtes nn. immuunne?.Ma tahaksin oma haiglaslikust olekust ikkagi terveneda.Kas uuesti antibiootikumi kuur või mis võimalused mul veel on?Kas uuesti nakatumise korral kordub kõik uuesti kergemate või hoopis raskemate nähtudega?.Milliste tuleviku hädadega pean arvestama, kui selline bakter organismis on pesitsenud?Olen kuskilt lugenud, et borrelioosi põdenutel on suurenenud lümfivähi võimalus.Miks, kas see bakter jätab mingid ained verre,mida ei saagi kõrvaldada?Kui organism ka peale ravi ja mitu aastat hiljem ei tervene, kas siis bakter või mingi paheline "elab" ikka edasi? Kas mujal maailmas ka ei ole vaktsiini borrelioosi vastu või ei ole võimalik üldse selle vastu vaktsiini kasutada?Miks borrelioosi vastu pole üldse võimalik immuunsust saavutada?Miks osadel juhtudel jääb punane rõngas nakatunud puugi hammustamisel ja miks osadel juhtudel ei jää-kas juba on muundudnud see bakter ja ei tekita enam sellist reakstsiooni?Tänan siiralt Teid vastamast.

Arst vastas:

Ain Pajos

dr Ain Pajos

Neuroloog

OÜ Neurodiagnostika

Eeltoodud kaebusi esineb paljude haigusseisundite korral. Borrelioosi tekitaja hävitab antibiootikumikuur. Analüüsid borrelioosile on aga positiivsed vahel aastakümneid peale põdemist.

Dr. Ain Pajos