vasak käsi kipub "surema" 23.02.09 / Neuroloogia

Külastaja küsib:

Tere!
44 a mees, 15. eluaastast alates põdenud kroonilist liigesehaigust (Reiteri sündroom), raviks praegu Salazopyrin ja Recoxa. Aeg-ajalt esineb ägenemisi, ent viimane aasta on olnud üsna rahulik, suuresti ilma tugevamate valudeta.

Jaanuari teisel poolel hakkasin märkama, et vasaku käe väike sõrm, järgmise sõrme üks külg ja käelaba välimine serv on veidi muutunud tundlikkusega, justkui võõrad ja "sipelgatega". Mõne nädalaga on probleem süvenenud, paaril viimasel päeval olen "sipelgaid" hooti tundma hakanud ka parema käe väikeses sõrmes (vasakus käes on see tunne pidev). Vasakut kätt lauale toetades lähevad surin ja "sipelgatunne" kohe, vähem kui minutiga, tuntavalt tugevamaks (õigupoolest lausa niivõrd, et klaviatuuril teksti sisestades hoian kätt õhus; õnneks pole viimasel ajal tarvidust olnud pikemaid tekste sisestada). Ebameeldiv aisting tekib siis ka küünar- ja õlavarres. Käsi ei valuta ega ole ka katsudes kuskilt valus. Viimase nädala jooksul on vasak käsi hommikul ärgates kahel korral üleni "sipelgaid" täis olnud. Kätt liigutades on tunne kiiresti üle läinud, v.a kahes sõrmes ja käelaba välisküljes.

Talvisel ajal viidan palju aega arvuti taga, ent just viimastel nädalatel märksa vähem kui tavaliselt. Töökäsi on parem käsi, kasutan randmetoega hiirepatja.

Käte "suremist" on vahetevahel ka varem esinenud, ent vaid teatud situatsioonides: nt pikemat aega muru niites, eriti jahedama ilmaga. Ka pikemal jalgrattasõidul kipuvad käelabad jahedama ilmaga teinekord "surema". Seda pole osanud probleemiks pidada, kuid praegu toimuv normi piiresse küll ei mahu. Perearstiga pole veel konsulteerinud, ent nädala teisel poolel plaanin seda teha. Kas peaksin igaks juhuks saatekirja ka neuroloogile küsima?

Arst vastas:

Ain Pajos

dr Ain Pajos

Neuroloog

OÜ Neurodiagnostika

Tegemist võib olla käenärvi kroonilise traumaga. Tuleks vältida küünarnukkkide toetamist kõvale pinnasele ja pikaaegset kõverdatud(küünarliigeste)asendit, eriti magades. Kui asi ei parane,on vajalikud lisauuringud.
Dr. Ain Pajos