Kas võib tegemist olla aju verevarustuse häirega? 30.03.08 / Neuroloogia

Külastaja küsib:

Tere!

Muretsen väga oma ema pärast, kellel on viimase 4 kuu jooksul pidevalt nägemishäireid esinenud. Ema on 49. a ja töötab müüjana maa kaupluses. Probleem siis selline, et viimase 4 kuu jooksul on tal vahepeal isegi nädalas 2 korda nägemine justkui ~5 minutiks ära läinud. Nägemise kadumist võiks kirjeldada selliselt, et silmas tundis nagu virvendust, mis järjest hajus laiali ja teatud osa objektist enda ees võis näha ning osa mitte. Nt kui ta pidi arvet vaatama ja see oli nt 350 kr, siis nägi ta ainult esimest numbrit. Veel ütles, et see oli nagu reklaam jookseks silmade eest läbi, justkui mingi nurk silma vaateväljast oleks ära lõigatud. Kuu aega pole tal seda olnud viimasest korrast, aga nüüd jälle sama lugu. Töö ei ole tal eriti pingeline ja muidu on terve v.a pidevad ninaverejooksud (ei tea millest need võivad tingitud olla?). Perearst saatis ta silmaarsti juurde lisauuringutele, aga Tartusse on nii pikad järjekorrad, et aeg on tal alles mais. Ja äkki ei olegi silmaarsti teema vaid neuroloogi. Silmapõhjauuringutel ei ole tal midagi olulist leitud. Ise olen märganud, et emal on silmades ikka päris palju punaseid veresooni näha ja ise ema arvab, et äkki on see nägemise kadumine seotud kuidagi veresoonte lõhkemisega silmas. JA kui nii, siis kui ohtlik see võib olla. Ma väga kardan ta pärast. Oleksin väga tänulik, kui oskaksite nõu anda, millest see kõik võib tingitud olla?

Vastust ootama jäädes,

Murelik tütar

Arst vastas:

Ain Pajos

dr Ain Pajos

Neuroloog

OÜ Neurodiagnostika

Tegemist on ilmselt migreenihooga, millele eelnev nn. aura tingib eelkirjeldatud nägemishäire. Tavaliselt järgneb ka peavalu, mis võib olla tugev, kerge, või hoopis puududa. Kui hood korduvad, tuleks tulla konsultatsioonile.

Dr. Ain Pajos
tel. 6 748 591