Migreen? 26.03.08 / Neuroloogia

Külastaja küsib:

Tere, olen 36, naine ja kannatan juba ligi kümme aastat tugevate peavalude all. Oksendamiseni ja iganädalasteks on valud läinud viimaste aastatega. Kerge peavalu on igal hommikul, see hakkab juba öösel. Siiski on ta piisavalt tugev, et äratab üles. Hommikul saan abi kohvist ja või käsimüügiravimist. Migreenisarnane valu hakkab tavaliselt õlast, või kiirgub õlga(pole selgeks saanud veel), liigub mööda kaelasooni üles, hetkeleevendust toob külma käe kaelale panemine, edasi hakkab valutama vasak peapool kuni lõpuks vasak silm, kõrv ja isegi igemed. Selle kõigega kaasneb oksendamine, ma ei suuda silmi lahti hoida, tajun asju aegluubis jne jne. Selline on asi kui ma koheselt ei manusta vajalikke ravimeid. Valu levib ülikiirelt, umbes 1h ajast mil tunnen valu õlas, tiivanuki all. Ning valu võib alati nii öösel, hommikul, päeval kui ka õhtul. Kohalik perearst ja neuroloog on asjaga kursis. Neuroloogi soovitus oli juua hommikul klaas toasooja vett ning kohesel valu ilmnemisel manustada käsimüügiravimeid, lisades, et sellist pikka ja saledat kaela omades peab leppima mõningate ebameeldivustega. Kahjuks see ei ole tõhus minu puhul ning pean liigseks päevas 4-6 Nurosani tableti manustamist, mis ei too alati kergele valule leevendust ning päev lõpeb taas pimedas toas sumatriptaanist uimastatuna. Sumatriptaane olen viimase kuu jooksul tarbinud nii nädalas paar korda, vahel ka üle päeva, kogus 100mg ja kui pole kohe esimese valu korral võetud, siis 2x100, 50 ei too leevendust. Liig mis liig aga võtmata jätmisel olen lõpetanud kiirabis. Olen proovinud erinevaid "trenne" e liikumist - võimendab, olen proovinud magda - ärkan iiveldava valuga, olen lasknud mehel masseerida - hetkeks võtab ära, kohe võimendatult tagasi.....olen püüdnud toitumisest otsida põhjust, stressi ei tundu hetkel olevat (kui välja jätta kartus peavalu ees), äkki lihaspinge? - kohalik neuroloog väitis et lihased ei ole pinges. Olen võimelnud, püüdnud palju väljas liikuda, toituda mitmekülgselt, juua palju vett, vahetanud patju, ei sutseta, ei tarvita isegi lahjasid alkoholi, magusat ei söö....ma ei oska enam midagi teha. Igal hommikul ärka üles peavaluga, öösel masseerin enda kaela, õlga ja pead, muudan tihti asendit mugavamaks, et saaks edasi magada. Kas tõesti, tõesti pean sellega elama ja leppima teadmisega, et pikka kaela omades peab arvestama mõningate ebameeldivustega?

Arst vastas:

Ain Pajos

dr Ain Pajos

Neuroloog

OÜ Neurodiagnostika

Migreeni ägestab, ja muudab valuhood sagedasteks krooniline stress ja depressioon, samuti kaelanärvide ärritus, tavaliselt siiski lihaspingest. Ravis tuleks seda kõike arvestada. Kui valuhoogusid on rohkem kui 2-3 x kuus, tuleks rakendada profülaktilist ravi - tuleb mitu kuud tarvitada valuhoogusid ennetavaid ravimeid.
Soovitan tulla konsultatsioonile.
Tel. 6 748 591
Dr. Ain Pajos