Ishias versus tööõnnetus ! 20.10.07 / Neuroloogia

Külastaja küsib:

Elame abikaasaga Soomes ja töötame asendustalunikena.
Mai lõpul juhtus abikaasal(36.aastane naisterahvas) tööõnnetus,lehm hüppas lüpsimasinat pannes ehmatusest üles ja maandudes naise õla peale,sai naine löögi,mille tagajärjel paiskus ühe kannikapoolega vastu püstist raudtoru.
Kogu kere oli valus ja kohalik arst andis 5 päeva haiguspuhkust.Mida ka kindlustus aksepteeris nimetuse all "muljumine."
Abikaasa oli peale haiguspuhkust ikka valudes,võttes valuvaigisteid ja jätkas töölkäimist 2 nädalat,kuni valud läksid liiga suureks ja tuli võtta uus haigusleht.
Kindlustusarst rõhub faktile,et naine oli 2 nädalat tööl ja ishias(tema arvates) ei ole tööõnnetusega seotud.

1.Kuna valud olid väga sarnased ishijasele ja nii,Eesti kui Soome arstid kinnitavad,et ishias võib tekkida ka trauma tagajärjel,aga kindlustusarst väidab,et ishias ei ole tööõnnetusega seotud.
Millisel arvamusel teie olete ?

2.Kas toetate väidet,et ishiast tekitab luuhõrenemine ja kui luud oleks hõredad olnud,oleks trauma tagajärjel tekkinud selgrool luuvigastusi.
Röntgen (kohe),ega magnetiuuring(2,5 kuud õnnetusest hiljem) Ei kinnitta luuvigastusi,ega leia ishiase sümptomeid.

3.Kas tuhara ja piriformis lihased võivad pingule tõmbuda otseselt trauma või mõnel muul põhjusel,või ainult ishiase tekitatud valust ? (sellest on räägitud ,aga hästi lühidalt ja Soome keeles.)

4. Kindlustusarst arvab,et kahe kuu jätkuvate valude puhul kirurgi määratud magnetuuringu tegemine ei olnud vajalik ja ei andnud maksukooskõlastust ?

Lihaspinged eemaldas terapeut,traumast kahe ja poole kuu pärast massazi ja elektriga ja selle järel töövõime taastus.
Asi tuleb arutlusele kindlustusvaidluskomisjonis ja veider on see,et kindlustuse pool oma kaarte ei ava ja komisjonis on omad arstid,kelle sõna maksab,mida meelt teie olete?

Arst vastas:

dr Katrin Kaarna

Neuroloog

Päevakirurgia Erakliinik Medex

Tere

Vastan Teie poolt esitatud küsimustele järjekorras nagu teie need järjestanud olete.

1. Ilma patsienti nägemata ja eelnevate haigustega tutvumata on raske hinnata, kas ishias võis tekkida trauma tagajärjel. See on võimalik, kuid antud juhtumi puhul ei saa eksperthinangut anda distantsilt.

2. Luuhõrenemine ei tekita ishiast, luuhõrenemise puhul võibad olla küll seljavalud, mida ekslikult võidakse pidada ishiaseks. Ishiasel on oma kliiniline sümptiomatoloogia ja iga seljavalu ei ole siiski ishias.
Luuhõrenemise puhul on suurem tõenäosus saada trauma puhul luumurd, kui see ei ole reegel, et igast traumast luuhõrenemise puhul murd võib tekkida. Nagu öeldud, esineb suurem tõenäosus, aga see pole reegel.

3. Piriformislihase pinge võib tekkida traumast, kui selja- ja tuharalihased on pinges või siis ka otsese muljumise tagajärjel. Piriformise sündroom pole sama, mis ishias ja sellel on oma sümptomaatika, mida saab hinnata vaid patsiendi läbivaatusel.

4. Üldine tunnnustatud eeskiri seljavalude puhul näeb ett täiendavate uuringute tegemise ( kompuutertomograafia või magnetuuring,), kui vaatamata ravile seljavalud pole taandunud 6-8 nädala jooksul. Seega, teostatud uuring oli põhjendatud.

Kahjuks on raske hinnata, millel põhineb kindlustusfirma poolne põhjendus. Eksperthinnang antakse kõikide spetsialistide konsultatsioonitulemuste ja uuringute tulemiste analüüsimisel, seetõttu ei ole minul võimalik asjale anda hinnangut.
Soovin teile edu ja põhiline on ju see , et teie abikaasa on paranenud ja töövõime taastunud.
Teie arst