küsimus 24.02.07 / Neuroloogia

Külastaja küsib:

Tere. Kirjutan pikemalt, sest lühidalt pole eriti võimalik. Olen 30 a naine, kes põeb ärevushäireid ja aastaid tagasi on ka paanikaid esinenud. Mitu aastat tarvitasin antidepressante ning hakkasin neid lõpuks vähendama. Kõik oli kena, kuni mu mees 4 kuuks Inglismaale sõitis. Sain miskipärast tõsise šoki. Seepeale määrati mulle 4 kuuks xanaxit, mida võtsin pool hommikul ja õhtul (0,5 tabletid). Lõpuks hakkasin neid juba unustama võtta kui eelmisel nädalal tundsin, kuidas kätes ja jalgades on selline närviline seesmine värin. Alguses mõtlesin, et see on äkki xanaxi ärajätmisest, kuigi olen ka varem unustanud, kuid midagi taolist pole siis täheldanud. Kui ringi liikuda, siis polnud viga midagi. Kui mõtted mujal olid, siis ei olnud samuti midagi. Ühtlasi tekkis vahepeal hingamisraskus, st hingasin sisse ja oleks nagu järsku tõke ette pandud, et ei saa hingata. Hakkasin kogu seda jama tähele panema ning see viis lõpuks järjekordsete paanikahoogudeni. Kartsin, et midagi tõsist on viga, sest ära need ei kadunud. Kestsid nädal aega. Paaril õhtul vabisesin üle keha. Rahusteid määrati nüüd rohkem (0,5 3 korda päevas) ning tõsteti uuesti ka antidepressantide kogust. Kuid kätes ja jalgades on endiselt seesmine värin säilinud. Pidevalt tahaks end pingutada, et see ebamugav tunne ära kaoks. Lisaks on nüüd tekkinud tunne, kui lihased pinges on nt istudes või muul moel, nagu kipuks kramp sisse tulema, mida pole siiski veel kordagi tulnud. Lisaks aeg-ajalt iiveldab ning pea käib ringi. Korra pidin tegema autoga lühikese sõidu ning kaugele vaadates pilt käis ringi, nagu ei suudaks fokusseerida. Kas on tegemist paanika, rahustite ja muude tagajärgedega või peaks tulema neuroloogi kontrollile?
Vastuse eest ette tänades
I.

Arst vastas:

Ain Pajos

dr Ain Pajos

Neuroloog

OÜ Neurodiagnostika

Tegemist on ärevushäire ja paanikahoogudega mis tekivad pikaajalise depressivse seisundi foonil. Tõenäolislt tuleks vahetada antidepressante. Pidage nõu oma psühhiaatriga.

Dr. Ain Pajos