kõhukinnisus vs cauda equina varane staadium? 09.02.07 / Neuroloogia

Külastaja küsib:

tere,
mind vaevab juba poolteist kuud kõhukinnisus. varem käisin iga päev või ülepäeviti, aga nüüd on hea kui nädalas korra saan käidud. Ja siis on ka enamasti vähese haaval. Paar korda olen olnud nii "täis", et on juba raske ja ebamugav olla. Mul diagnoositi septembris L4/S5 diski keskasendi prolaps.
lisaks seisis paberil - Saatediagnoos Cauda equinae syndr. T1, T2 sekventsid L/S piirkonnast erinevates tasapindades, L4/S1 diskide osaline degeneratsioon. L5/S1 diski keskasendi (pisut enam paremal) prolaps. L4/L5 diski minmaalne difuusne prorusioon. Muu leid ii. Kokkuvõte: Prolapsus disci i/v medialis (dex > sin)
Olen käinud neurokirurgi, neuroloogi, kiropraktiku ja kahe füsioterapeudi juures, aga abi ei ole kuskilt saanud. Neurokirurg ja neuroloog, kelle juures olen käinud, on öelnud, et opereerimine pole vajalik, kuna refleksid tunduvad normis ja valu jalgades ei ole suur. Samas lööb tugev valu sisse paremat jalga lamades tõstes. Kõhukinnisuse probleem tekkis 1,5 kuud tagasi. Käisin traumapunktis, kui asi juba väga veider hakkas tunduma. Seal soovitati mulle Duphalaxi ja arvati et asi ei ole seotud mu diski prolapsiga. Duphalax ka alguses aitas korra, aga nüüd on sellest kuu aega möödas ja olukord endine. Mulle pole tehtud ka anaalset läbivaatust veendumaks, et närvikahjustus ei ole kahjustanud pärasoolelihaste tööd. Tean, et Cauda Equina sündroom tekib enamjuhtudel äkitselt, kuid olen lugenud, et see võib harvemal juhul olla ka progressiivne ning aeglaselt arenev. Igaljuhul kõhukinnisusega mul varem kunagi probleeme ei ole olnud ning nüüd kestab see juba poolteist kuud. Ma muidugi pole 100% kindel kas põhjus on mu surutud närvides või milleski hoopis muus. Aga ühes olen kindel - midagi on mu kehaga valesti. Äkki oskate öelda kelle poole pöörduda või kust abi saada? Neurokirurgide juurde on järjekord mitu kuud.
Palju tänu!

Arst vastas:

dr Katrin Kaarna

Neuroloog

Päevakirurgia Erakliinik Medex

Tänan Teid põhjaliku haiguskirjelduse eest. Samas pean tõdema, et arvestades Teie neuroloogilist leidu ei pea ma mingit operatiivset vahelesegamist vajalikuks ja Teid vaevavat kõhukinnisust neuroloogilise leiuga ei seosta.
Saan aru, et kõhukinnisus tõesti koormab Teid. Selle leevendamiseks peaksite kõigepealt üle vaatama oma toidusedeli, päevakava ( piisavalt liikumist ja füüsilist koormust ) ning tarbima rohkelt vedelikku ning kiudainete rikast toitu.
Kui soovite arstidega veelord konsulteerida, siis pöörduge pigem gastroenteroloogi poole.
NB!
MM Polikliinikusse neurokirurgi juurde on võimalik registreeruda ka läbi tasulise vastuvõtu ja siis pole järjekord kindlasti kuudesse ulatuv, aga antud juhul ei pea ma seda näidustatuks.
Igal juhulloodan, et leiate oma probleemile kiire ja optimaalse lahenduse.
Lugupidamisega,